Gustav Klimt

Ukradený obraz byl ukryt ve stěně galerie 23 let! Znalci potvrdili pravost

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
17.1. 2020 22:08
Téma:

Italští znalci umění v pátek potvrdili pravost slavného obrazu malíře Gustava Klimta. Malbu začátkem prosince náhodou objevil zahradník ve zdi galerie moderního umění ve městě Piacenza. Obraz byl pohřešovaný téměř 23 let.

Jedna z největších záhad světa umění je vyřešena. Portrét dámy rakouského umělce Gustava Klimta, jehož hodnota se odhaduje na více než jeden a půl miliardy korun, se skutečně ukrýval ve zdi italské galerie.

 

"S velkými emocemi vám ráda oznamuji, že je tohle dílo autentické," potvrdila prokurátorka Ornella Chiccaová.

 

Obraz se ztratil v roce 1997 během rekonstrukce galerie ve městě Piacenza. Až do začátku prosince loňského roku byl skrytý před zraky světa. Zahradník odstraňoval ze zdi muzea břečťan, když narazil na kovový panel - za ním byla černá igelitka, která ukrývala opravdovou vzácnost.

 

"Tenhle kousek je neocenitelný. V podstatě jsou to dva obrazy namalované přes sebe. Je naprosto unikátní a má obrovskou hodnotu," vysvětlila historička Anna Selleriová.

 

Nejde o jediný obraz slavného malíře, na který si zloději dělali zálusk. Během druhé světové války ukradli nacisti dílo Zlatá Adél - po válce ho vrátili. Jeho hodnota činí tři miliardy korun.

 

 

Na 28 měsíců zmizel z pařížského Louvre i nejslavnější obraz světa - Mona Lisa, kterou namaloval Leonardo da Vinci. Chudý italský mladík ji v roce 1911 ukradl z muzea a snažil se ji prodat na černém trhu. Naštěstí byl dopaden.

 

Desítky obrazů v hodnotě stovek milionů korun jsou ale pohřešovány dodnes. Třeba obraz Makovice umělce Vincenta van Gogha, který někdo v roce 2010 ukradl z muzea v egyptské Gíze. Jeho hodnota je jedna miliarda a dvě stě milionů korun.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz