ANKETA Je to plagiát?

Ukradli Led Zeppelin slavný hit? Budou se muset bránit u soudu

Britská skupina Led Zeppelin
Zdroj: Profimedia
Téma:

Zpěvák a kytarista Led Zeppelin měli slavný hit Stairway to Heaven ukrást jiné skupině. Proslulá píseň má být podobná skladbě kapely Spirit, s níž Led Zeppelin dříve pracovali. O vině či nevině legendárních hudebníků rozhodne soud.

Populární britská kapela Led Zeppelin se bude soudit o slavnou píseň Stairway to Heaven. Kytaristu Jimmyho Page a zpěváka Roberta Planta obvinil z plagiátu zmocněnec zesnulého kytaristy skupiny Spirit Randyho Wolfa.

 

Anketa

Připadají vám skladby Led Zeppelin a Spirit podobné?

Hlasovalo 112 lidí.
Známý hit legendárních "zepelínů" má být podobný instrumentální skladbě Taurus, kterou kapela Spirit nahrála v roce 1967. Stairway to Heaven vznikla až o tři roky později, měl ji složit dnes 72letý Page ve svém domě ve Walesu.

 

 

Žalobce však trvá na tom, že melodii ukradli při společném turné po USA v letech 1968 a 1969. Podle obviněných hudebníků psal ale v té době Randy Wolfe písně na zakázku a nechtěl žádný poplatek. Na sled akordů se navíc nemůže vztahovat autorské právo, protože je moc obvyklý, argumentují.

 

 

Oprávněnost žaloby nejdříve posuzoval soudce Gary Klausner, podle něhož "překračují podobnosti základní princip rockové hudby". Klausner si však nebyl jistý, zda jde o náhodu nebo plagiát, a nechá proto 8. května rozhodnout porotu. K soudu se budou muset dostavit i Page s Plantem, nařídil soudce.

 

 

Pokud bude prokázána vina, zaplatí zřejmě členové Led Zeppelin velké odškodné. Skladba totiž za dobu své existence vydělala přes 500 milionů dolarů, což je téměř 12 miliard korun. Podle diskutujících na sociálních sítích se však díla podobají jen ve třech úvodních akordech.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz