pád letadla

Ukrajina s Kanadou tlačí na Írán. Brání jim prý ve vyšetřování nehody

Trosky ukrajinského letadla Boeing 737
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 11:46
16.1. 2020 10:43
Téma:

Írán má mít stále u sebe černé skříňky z ukrajinského letadla, které sestřelily jeho dvě rakety poblíž vojenské základny. Kanada i Ukrajina žádá po Íránu přístup ke skříňkám, aby se mohli podílet na vyšetřování. Zatím se to nestalo a úředníci jsou nespokojeni. Podle nich by měli na případu pracovat všichni společně.

Ministři Ukrajiny, Velké Británie, Afghánistánu, Kanady a Švédska pokračují ve čtvrtek ve schůzi ohledně sestřelení letadla v Íránu. O den dříve například řešili odškodnění pozůstalým a také kroky, které by měl Írán podniknout. 

 

Jedním z nich je poskytnout přístup k černé skříňce z havarovaného letadla. Podle portálu uninan.net na to stále kanadští i ukrajinští vyšetřovatelé čekají. Dále také požadují po íránských orgánech plnou spolupráci. "Kanada nebude akceptovat situaci, kdy nedostane informace, které hledá," citoval portál kanadského ministra dopravy Marca Garneaua.

 

Íránci však státům řekli, že se na dešifrování černých skříněk mohou podílet. Zatím jim nic neposkytli. Kanadští vyšetřovatelé také v Íránu navštívili místo tragédie, kde zůstaly ještě trosky letadla. 

 

 

Ukrajina pozůstalým po obětech havárie letadla vyplatí 200 tisíc hřiven (přes 187 tisíc korun). Odškodnění požaduje i po Íránu. Ten se k tomu zatím nevyjádřil. 

 

Podívejte se na záběry sestřelení ukrajinského letadla:

 

 

 

 

TN.cz