Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.1. 2015 08:29
politika

Ukrajinská ambasáda vzkazuje Zemanovi: Bandera je hrdina

Vratislav Mynář a Miloš Zeman
Zdroj: isifa.com

Ukrajinská ambasáda vzkázala prezidentu Zemanovi, že Ukrajinci považují Stepana Banderu za velkou postavu svých dějin. Pro většinu Ukrajinců je Bandera prý symbolem boje za svobodu a nezávislost země.

V souvislosti s posledními výroky prezidenta České republiky Miloše Zemana o situaci v Ukrajině a osobnosti Stepana Bandery velvyslanectví Ukrajiny v České republice prohlašuje, že ve vztazích s oficiální Prahou se řídí oficiálním stanoviskem vlády České republiky, jež spočívá v plné podpoře územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny a v němž není pochyb o účasti Ruska v konfliktu na východě Ukrajiny. Zastupitelský úřad Ukrajiny považuje za vhodné zdůraznit, že navzdory možným rozdílům v názorech na Stepana Banderu, pro většinu Ukrajinců je symbolem boje za svobodu a nezávislost naší země.
 

Tak zní prohlášení ukrajinského zastupitelského úřadu, které reaguje na Zemanova slova na Frekvenci 1 či pro deník Právo. Zeman zde nazval současného ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka "premiérem války". O Banderovi pak český prezident mluvil v souvislosti s nacistickými pochodňovými průvody.
 

Že Ukrajinu ovládají pronacistické kruhy často pronášejí lidé naklonění Rusku a prezidentu Putinovi. Podle EU a Západu je to ale nesmysl.
 

Stepan Andrijovič Bandera byl v letech 1941 až 1959 předsedou Organizace ukrajinských nacionalistů. Po skončení 2. světové války se zasloužil o založení Ukrajinského státu, které provázely čistky polského, ruského či židovského obyvatelstva. 

 

tn.cz
Reklama