ukrajina v šoku

Z trosek mizí cennosti obětí i kusy letadla. Lidé je kradou jako suvenýry!

Trosky ukrajinského letadla Boeing 737
Zdroj: Profimedia
Trosky ukrajinského letadla
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 9:59
17.1. 2020 9:29
Téma:

Na místo zříceného letadla v Íránu přijeli také experti z Ukrajiny, kteří nehodu vyšetřují. Překvapilo je hlavně zabezpečení trosek, kde se pohybovali různí lidé. Ti si pak brali domů například mobilní telefony nebo pozůstatky letadla. Vše patřilo obětem, které při pádu zahynuly.

Do Íránu vyrazil tým z ukrajinského Výzkumného ústavu forenzního vyšetřování včetně ředitele Alexandra Ruvina. Odborníci zjišťovali příčinu havárie, přesné místo pádu letadla a další důležité informace. 

 

Na místě objevili také dokumenty, karty, tablety nebo mobilní telefony, které patřily obětem. Ústav nebyl spokojený především s nedostatečným zabezpečením trosek. "Na místě havárie jsme viděli spoustu neznámých lidí...Íránce, kteří shromažďovali věci, trosky. Sbírali je jako suvenýr," vysvětlil Ruvin ukrajinské agentuře UNIAN.

 

Ukrajina také obdržela konečné informace o všech svých obětech, které cestovaly v letadle. "Odborníci ministerstva vnitra v Teheránu dnes obdrželi profily DNA všech jedenácti mrtvých občanů Ukrajiny," citovala agentura Interfax oficiální prohlášení úřadu.

 

 

Ministr zahraničí Vadym Prystajko nyní jedná s Íránem o převozu obětí zpátky do jejich rodné země. "Měl jsem telefonický rozhovor s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džávadem Zarífem. Diskutovali jsme o repatriaci těl...," napsal ministr na twitteru.

 

 

Dále dodal, že řešili i podíl Ukrajiny na vyšetřování nehody a také umožnění přístupu k černým skříňkám. Ty má mít Írán stále u sebe a zatím je neposkytl ani dalším zemím, a to například Kanadě. 

 

Podívejte se na reportáž o sestřelení ukrajinského letadla:

Související témata:
TN.cz