Přírodní katastrofa

Ulice plné bahna, zničená auta. Španělé sčítají škody po obří povodni

Ema Klementová
Ema Klementová
Aktualizováno 17.9. 2019 13:27
Téma:

Španělsko se stále potýká s následky nejhorší bouře za posledních 140 let. Velká voda na některých místech na jihovýchodě země opadla a lidé se pomalu vracejí domů a sčítají škody.

Okolo tří stovek lidí ale dál zůstává v provizorních ubytovnách. Záchranáři pokračují v pátrání po 66tiletém Nizozemci. Povodně si zatím vyžádaly šest obětí na životech.

 

Ulice plné bahna, zničená auta a zoufalí lidé, jejichž domovy záplavy změnily k nepoznání. Do nejhůř zasažených oblastí v pondělí znovu přijel i španělský premiér Pedro Sánchez. Řekl, že krize ještě nekončí a že sčítání škod potrvá několik dní.

 

Zatímco na některých místech už obyvatelé začali s odklízením škod, jinde se velká voda stále drží. Španělští záchranáři stále nenašli pohřešovaného Nizozemce (66). Rozvodněné řeky prozkoumávají pěšky i na člunech. Do pátrání se zapojili i potápěči.

 

Ve městě Dolores, které zatopila řeka Segura, ještě v pondělí odváželi obyvatele, kteří před vodou nestihli utéct.

 

 

 

Obrovské ztráty hlásí zemědělci, kteří přišli o úrodu. Škody předběžně vyčíslují v přepočtu na dva a půl až pět miliard korun. V provincii Alicante se na 300 lidí stále nemohlo vrátit domů. 20 tisíc studentů nechodí do škol. Někteří obyvatelé jsou stále bez proudu. Záplavy jihovýchod Španělska zasáhly po prudkých lijácích minulý týden.

pez TN.cz