Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

výstraha ČHMÚ

Silné bouřky pustošily Česko, experti už varují před dalšími!

Zatopené ulice, zaplavené domy i sklepy, poškozená auta, sesuvy půdy a polámané stromy. To vše a mnoho dalších věcí zvládly napáchat bouřky, které se ve čtvrtek přehnaly přes východ republiky. Jen olomoučtí hasiči vyjížděli 144krát, situace byla obtížná i v dalších krajích. Silné bouřky se navíc vrátí už v sobotu, meteorologové vyhlásili dokonce vysoký stupeň nebezpečí.

Česko se vzpamatovává z úderu čtvrtečních bouří a meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) už vyhlásili další výstrahu, která varuje před velmi silnými bouřkami. Ty mají dorazit v sobotu.

 

"V sobotu v odpoledních a večerních hodinách se budou místy vytvářet bouřky, ojediněle i silné doprovázené přívalovými srážkami až kolem 50 mm, kroupami a nárazy větru až kolem 25 m/s (kolem 90 km/h)," uvádí ČHMÚ.

 

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí začne platit v sobotu od 14:00 v Praze, Středočeském, Jihočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém kraji a na Vysočině. Varování s nízkým stupněm nebezpečí bude platit v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Obě výstrahy skončí v neděli v 6:00.

 

 

Meteorologové varovali už před čtvrtečními bouřkami, jejich obavy se naneštěstí naplnily. Už kolem druhé hodiny se objevily první bouřky na Jesenicku a velmi rychle postupovaly do širokého okolí.

 

Nejhůře byl zasažen Olomoucký kraj. Na Šumpersku desítky hasičů zasahovaly téměř do půlnoci. Kvůli silnému dešti se velmi rychle rozlily menší toky, voda naštěstí opět velmi rychle odtekla, hasiči odklízeli naplaveniny a čerpali vodu ze sklepů.

 

"Přímo v Šumperku hasiči vypomohli v nemocnici s odčerpáním vody ze suterénních prostor transfúzní stanice. Na Jesenické ulici ve hluboké vodě zajelo vozidlo s řidičem do hluboké vody. V Lesnici voda uvolnila větší část svahu s hrozícím nebezpečím zasypáním nedalekého domu, obyvatelé byli evakuováni. Hasiči provedli nutná bezpečnostní opatřením, nicméně stav v ranních hodinách posoudí přizvaný statik. V Sudkově voda zaplavila místní kostel," shrnul mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Předpokládá se, že budou hasiči vyjíždět k zatopeným sklepům i v pátek ráno.

 

 

Větší počet výjezdů hlásili hasiči na Prostějovsku. Nejvíce postiženými oblastmi počtem dosahující téměř pěti desítek událostí byly obce a města Němčice nad Hanou, Pavlovice u Kojetína, Nezamyslice, Klenovice na Hané, Tvorovice, Brodek u Prostějova, Dobromilice, Víceměřice, Dřevnovice a samotný Prostějov.

 

"Optikou zatopených domů lze hovořit o největším počtu jednotek k pomoci v Němčicích nad Hanou a Tvorovicích. Hasiči zde prakticky do brzkých ranních hodin řešili odčerpávání vody, stavbu protipovodňových hrází z pytlů s pískem. V Němčicích nad Hanou zasedla také povodňová komise," zhodnotil Hošák.

 

 

Silně bylo zasaženo také Prostějovsko, nejvíc to schytal Kojetín a jeho okolí. Menší potoky se zde velmi rychle rozvodnily, došlo k zatopení několika objektů. "Nejvíce zásahů v podobě čerpání jsme zde řešili v Kojetíně, Uhřičicích, Polkovicích, Býškovicích, ve Stříbrnici a dalších obcí v okolí. V Brodku u Přerova došlo k zatopení železničního podjezdu," sdělil Hošák.

 

Jen olomoučtí hasiči vyjížděli ve spojitosti s bouřkami 144krát, počet výjezdů se navíc podle mluvčího výrazně navýší, jelikož kontroly za denního světla odhalí další následky prudkých bouří.

 

 

Ve Zlínském kraji vyjížděli hasiči do 22:45 celkem 29krát, z toho 15 výjezdů bylo kvůli čerpání vody ze zatopených prostor a 14krát vyjeli hasiči kvůli popadaným stromům. V Moravskoslezském kraji vyjeli hasiči nejméně 16krát, v Jihomoravském kraji 46krát, z toho bylo 41 událostí na Vyškovsku.

 

"Následky bouřek se dnes budou odstraňovat především ještě ve Chvalkovicích, kde se v noci vylil potok do ulic, voda zaplavila několik desítek objektů. Převážně se jednalo o sklepní prostory, ale v několika případech byly zasaženy i bytové části domů. Hasiči evakuovali jednoho imobilního občana a jednu seniorku," popsali jihomoravští hasiči na sociálních sítích.

 

Celkem tak hasiči vyjeli k nejméně 235 případům, číslo se navíc bude během pátku zvyšovat.

 

Olomoučtí hasiči ještě v jedenáct dopoledne zasahovali na 22 místech. "Drtivá většina je čerpání, odstraňování bahna a naplavenin. Nejvíce je naše pomoc vyžadována na Šumperku a Prostějovsku," uvedli hasiči na sociálních sítích.

 

GALERIE: Bouřky v Olomouckém kraji

1
/
18
Zdroj: HZS Olomouckého kraje
Bouřky na Olomoucku - 15

 

klma TN.cz