opatření kvůli koronaviru

Umělci se bojí o svou budoucnost. Vládní opatření jim ničí živobytí

Téma:

Současná situace devastuje i kulturu. Umělci, muzikanti a další, kteří se podílí na pořádání hudebních vystoupení, stále čekají, co s nimi bude. Po jarní vlně koronaviru, kdy byli úplně bez práce, mají teď znovu obavy o svou budoucnost.

Umělci jsou přímo závislí na fungování hudebních klubů nebo koncertování. Posledních několik nařízení vlády pro ně znamená existenční problémy. "Začíná převládat strach, co bude a jak to vlastně celý bude, ta nejistota je ohromná," říká hudebník Filip Tailor.

 

"V téhle chvíli máme de facto zavřené živé kluby, živou muziku a i to, co se domluvilo z jara a k čemu jsme se upínali, přestává platit. Zastavuje se nám celý resort od muzikantů až po nejposlednější bedňáky," popisuje nelehkou situaci Pavel Cupák, který se věnuje živé hudbě.

 

"Restaurace s barem jsou zavřené už od března, protože to pro nás nebylo zvládnutelné. Přišli jsme o personál, který potřeboval nějakou životní jistotu, kterou my jsme jim v tu dobu nemohli dát," vysvětluje dramaturg Jazz Tibet Clubu Vladimír Foret.

 

 

Problém nastává i u pořadatelů venkovních koncertů nebo představení. "Hned tento týden nám zrušili sobotní akci, která v podstatě byla venkovní, takže se netýkala ani těch opatření," postěžoval si hudebník Tomáš Hambálek.

 

V podobné nejistotě žijí všichni, kteří se pořádáním koncertů živí. Řada zvukařů má vybavení vlastní, navíc pořízené na splátky. Kvůli rušení akcí ale velká část z nich přišla o hlavní část příjmů.

 

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá, že by vláda na umělce a lidi působící na volné živnosti zapomněla. V tuto chvíli prý hledá způsob, jak jim pomoci. "Řešíme opravdu docela těžký problém a já bych nechtěl říkat dopředu, která varianta se nakonec ukáže být schůdnější," prozradil. Od začátku letošního roku šlo na podporu umělců přibližně 1,5 miliardy korun.

Související témata:
Petr Bača, Kateřina Sejková TN.cz