Cesta na dovolenou

Únava je za volantem horší než alkohol! RADY, jak s ní bojovat

Unavený řidič
Zdroj: Profimedia
Unavený řidič - ilustrační foto

Určitě to znáte. Jedete na dovolenou autem a přestože jste unavení, vidina moře a odpočinku vás žene dál. To je ale největší chyba, kterou můžete udělat. Únava se totiž za volantem projeví stejně jako alkohol.

Dlouhé cesty, stres a vysoké letní teploty způsobují, že se řidič mnohem rychleji unaví. Zíváte, přivírají se vám oči, ale řeknete si, že poslední kilometry už přece dojedete. A to je stav, kdy jste na tom zhruba stejně, jako byste byli opilí.

 

Právě únava a mikrospánek jsou příčinou pětiny vážných nehod. "Celkově se únava a pokles pozornosti podílí na nehodovosti asi z jedné třetiny," říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

 

Nejvýrazněji se únava projeví při monotónní jízdě v noci po dálnici. Ale pozor, podobný stav vás může přepadnout i kdykoli jindy. Často se dostavuje při vysokých teplotách a obecně při několikahodinové jízdě na dálnici. Tam navíc auto jede velkou rychlostí.

 

Potvrdilo to i několik na sobě nezávislých výzkumů. Při testech v Nizozemí měli dobrovolníci v autě udržovat rychlost 130 km/h a držet se v jízdním pruhu. Po dvou hodinách jízdy se dopouštěli pokusní řidiči stejných nepřesností a chyb jako řidič, který má 0,5 promile alkoholu v krvi.

 

 

Po třech hodinách byl jejich styl podobný jako u řidiče s 0,8 promile alkoholu v krvi a po čtyřech a půl hodinách jejich styl jízdy zhruba odpovídal řidiči, který má v krvi 1,0 promile alkoholu.

 

Jak proti únavě bojovat

 

Proti únavě můžete bojovat pravidelnými přestávkami a cvičením. Ani to ale nezaručí, že se na vás únava neprojeví - zvlášť pokud cestujete v noci. Jízda přes noc je lákavá, vyhnete se nejhoršímu provozu a tropickým teplotám. Narušíte ale pravidelný denní cyklus, na který jste zvyklí.

 

"Někdo doporučuje otevřené okénko nebo hlasitější hudbu, ale to také není úplné řešení," varuje Foltýn z Auto ESA. Naopak může vyšší hluk více unavovat. Své limity má i pití kávy nebo energetických nápojů. Na každého účinkuje kofein jinak a ne vždy je to ideální způsob, jak se udržet vzhůru.

 

 

Řidič by se ani neměl příliš spoléhat na všemožné moderní asistenty, jako je tempomat nebo hlídání opuštění jízdního pruhu. Některá auta už se sice téměř řídí sama, ale řidič by jim, aspoň prozatím, neměl svěřovat plnou důvěru. "Za případnou nehodu, i když se auto svým způsobem řídí částečně samo, je stále plně zodpovědný řidič," upozorňuje Foltýn.

 

Únavu pomáhá snižovat správně seřízená klimatizace a vhodně nastavená teplota uvnitř vozu. Přesto se můžete dostat do situace, kdy už řídit nemůžete. Důležité je si takový stav včas uvědomit, zbytečně neriskovat a odpočinout si, například jen na parkovišti několik desítek minut si zdřímnout.

epa TN.cz