Tisíce místo milionů

Unikátní klášter srovnali se zemí, zaplatí jen směšnou pokutu!

Téma:

Turecká investiční společnost, která nechala letos na jaře přes zákaz Ministerstva kultury srovnat se zemí klášter Milosrdných sester v Chebu, vyměřil tamní stavební úřad pokutu v řádu desítek tisíc korun. Podle památkářů jde o směšně nízkou sankci. Pokuta přitom mohla být až dvoumilionová.

Bourání kláštera začalo letos v dubnu a v květnu demoliční stroje srovnaly se zemí kostel - poslední stojící stavbu v areálu. Dnes už by nikdo nepoznal, že na tam ještě před osmi měsíci vůbec nějaký klášter stál. Podle odborníků byl vzácný tím, že byl postaven v moderní době - na začátku 20. století.

 

A právě proto, že klášterů z té doby u nás moc není, ministerstvo kultury demolici zakázalo a uvažovalo o tom, že stavbu prohlásí za kulturní památku. "Zástupce vlastníka přislíbil, že do rozhodnutí ministerstva kultury nebudou zahájeny demoliční práce na objektu kostela. Tuto proklamaci ale nedodržel," uvedla mluvčí Simona Cigánková.

 

"Pokuta však byla udělena za porušení zákona o památkové péči. Ta pokuta byla udělena ve výši desítek tisíc korun," potvrdil mluvčí Městského úřadu v Chebu Tomáš Ivanič. Podle informací TV Nova musí turecká společnost uhradit místo maximální dvoumilionové sankce pouze 20 tisíc korun.

 

 

"Výše pokuty, která byla udělena, je vzhledem k závažnosti přestupku tedy opravdu velmi, velmi nízká," myslí si mluvčí Národního památkového ústavu v Lokti Jindřiška Ratajová. "Je to vlastně návod do budoucna pro další stavebníky, jak se zachovat. Zaplatit nízkou pokutu," poukázal Jaroslav Vyčichlo ze Sdružení na ochranu památek Karlovarska.

 

Podle památkářů se investiční společnosti povedlo, co plánovala. Pokuta za demolici se totiž ani v nejmenším nepřibližuje k částce, kterou by musela dát do případné opravy památky - to by bylo asi 100 milionů korun.

 

Jak se teď navíc ukázalo, zahraniční investor na uvolněném pozemku v Chebu nemá ani chuť cokoliv postavit. A nabízí ho k prodeji.

František Nyklas/epa TN.cz