Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 3. 2018
unikátní nález

Našli desítky let staré video: Je na něm proces se Slánským

Rudolf Slánský
Zdroj: Profimedia

Insolvenční správce objevil ve zkrachovalé továrně ve středních Čechách mimořádně cenný materiál. Ve staré výrobní hale tam totiž našel desítky kilometrů filmového materiálu z politických procesů z roku 1952. Historici pak po prvotním průzkumu zjistili, že se jedná o záznam procesu s Rudolfem Slánským.

Ve staré výrobní hale zkrachovalé firmy našel insolveční správce celkem 20 beden s filmovým materiálem. Úředník je hned předal odborníkům. Filmař Martin Vadas a historik Petr Blažek obsah zkontrolovali a dali se do práce.

 

Po prvotním ohledání pak zjistili, že se jedná o záznam politického procesu s Rudolfem Slánským. Konkrétně se jedná o negativy obrazu a zvuku, magnetofonové pásky a přefocené kopie archivních dokumentů. Odborníci o jejich existenci dlouhou dobu pouze spekulovali. Teď se jejich domněnky konečně potvrdily.

 

Filmový materiál se následně dostal do rukou archivářů z Národního filmového ústavu (NFA). Jeho pracovníci budou v následujících dnech záznamy dál třídit a zjišťovat jejich technický stav. Podrobné informace zveřejní NFA ve čtvrtek.

 

 

Materiály se do výrobní haly pravděpodobně dostaly až po roce 1989. Na místě pak zůstaly skryté dlouhých 29 let, uvedl pro ČTK ředitel filmového ústavu Michal Bregant.

 

Politický proces s Rudolfem Slánským se uskutečnil v roce 1952. Bývalý generální tajemník ÚV KSČ v něm byl nařčen ze špionáže, velezrady a sabotáže. Slánský se ke všem obviněním přiznal, ale to bylo vynucené mučením. Následně byl s dalšími 11 lidmi odsouzen k trestu smrti. 

jva tn.cz / ČTK