Otevře se veřejnosti

Unikátní obnova. Architekti opravili vyhořelou roubenku Libušín

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 28. 7. 2020
Téma:

Jedinečnou chatu Libušín na Pustevnách před šesti lety těžce poškozenou požárem se podařilo obnovit. Ve čtvrtek se Libušín otevře veřejnosti. Obnoven byl tradičními rukodělnými postupy, proti požáru bude ale lépe zabezpečen než původní chata, nainstalováno bylo třeba vytápění prostřednictvím tepelného čerpadla či hasicí zařízení.

Chata Libušín byla postavena mezi lety 1897 a 1899 a stala se symbolem Pusteven i Moravských Beskyd. Roubenka vznikla podle plánů významného slovenského architekta Dušana Jurkoviče. V polovině 90. let minulého století byl Libušín prohlášen národní kulturní památkou. Vážně jej ale poškodil požár v roce 2014. Kdo za něj mohl, stále rozplétá soud.

 

Mezitím chata prošla obnovou, na které se částečně formou sbírky podílela i veřejnost. Rekonstrukce probíhala od dubna 2016. Majitelem Libušína je Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Libušín se svým vzhledem vrátil do poloviny 20. let, k obnově ale byly použity moderní technologie, včetně virtuálního 3D modelu.


Podívejte se, jak to uvnitř chaty Libušín vypadá: 

 

"Co dokázal mít Dušan Jurkovič pouze v hlavě, my jsme měli v počítači. Moderní technologie sloužily k tomu, aby to ve výsledku bylo co nejvíce původní. Bez moderních technologií bychom chatu neobnovili, bez původní práce by zase výsledek nebyl tak hezký. Tyhle dvě věci se nedají úplně oddělit, u oprav památek jdou ruku v ruce," řekl Jakub Masák, zakladatel ateliéru Masák & Partner, který je autorem obnovy Libušína.

 

 

Při opravě byly použity tradiční rukodělné řemeslné postupy, původní materiály a technologie. "Chata je opravdu postavená rukama tak, jak ji postavil Jurkovič. Řemeslníci se museli naučit dělat svoji práci ručně a má to praktický důvod. Například ručně hoblované prkno vydrží na povětrnosti řádově o desítky let více než prkno, které je opracované hoblovkou," vysvětlil architekt a specialista na obnovu památek z ateliéru Masák & Partner Jaroslav Svěrek.

 

Dřevo použité na obnovu památky pochází ze stromů, které rostly ve stejné nadmořské výšce, v jaké leží Pustevny, aby lépe odolávalo místním podmínkám. Architekti se vrátili k podobě, jakou chata měla po obnově po 1. světové válce v roce 1925. Z bezpečnostních důvodů dostal Libušín i moderní prvky – tepelné čerpadlo, požární hlásiče a v nejcennější části chaty, v jídelně, pak plynové hasicí zařízení.

 

GALERIE: Obnova chaty Libušín

1
/
21
Zdroj: Architektonický ateliér Masák & Partner
Dokončení chaty Libušín - 23

 

Chata Libušín hořela před šesti lety:

TN.cz