pátrání

Unikátní Palachova fotka ze srpna 1968. Hledají se dívky ze snímku

Fotka dívek držících hladovku v srpnu 1968
Zdroj: facebook, Petr Blažek
Téma:

Fotografii ze srpna 1968, kterou pořídil student Jan Palach, zkoumají historici. Snaží se po 50 letech vypátrat dívky ze snímku a zjistit, jaký byl jejich osud. Fotografie bude součástí expozice Památníku Jana Palacha ve Všetatech.

Fotografii zveřejnil na sociálních sítích historik Petr Blažek. Na černobílém snímku sedí šest dívek ve věku kolem 20 let.

 

Drží před sebou dva transparenty, na kterých je napsáno „Držíme hladovku proti okupaci“. Není ani zřejmé, kde byla fotografie pořízena. Blažek se domnívá, že je to v Praze. Dívky sedí na dlážděném náměstí nebo široké ulici.

 

 

Snímek pochází z osobního archívu Palachova přítele Ladislava Žižky, kterému Palach adresoval jeden ze svých posledních dopisů. „Poznáte prosím některou z dívek či místo, kde byl snímek pořízen,“ ptá se historik. Dnes by jim bylo kolem 70 let.

 

 

Student Univerzity Karlovy Jan Palach se půl roku po okupaci Československa sovětskými vojsky stal symbolem odporu. 16. ledna 1969 se na Václavském náměstí zapálil a o tři dni později zemřel ve Vinohradské nemocnici.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz