úplné zatmění

Unikátní podívaná, Měsíc během zatmění zasáhlo těleso z kosmu!

Dopad meteoritu na Měsíc během zatmění
Zdroj: Petr Horálek
Téma:

Nejen milovníky pozorování noční oblohy uchvátilo pondělní zatmění Měsíce, tento úkaz ale doprovodila fascinující událost. Náš přírodní satelit totiž během zatmění zasáhlo kosmické těleso, samotný dopad zachytily desítky pozorovatelů z celého světa a byli mezi nimi i Češi.

Fascinující zatmění Měsíce v pondělí zaznamenávali pozorovatelé z celého světa, konkrétně v 5 hodin 41 minut a 43 sekund středoevropského času, což bylo zhruba dvě minuty před počátkem úplného zatmění, se ale podařilo zaznamenat ještě něco.

 

Do Měsíce totiž ve chvíli, kdy na něj bylo upřeno větší množství fotoaparátů a kamer, narazilo kosmické těleso, které podle nepotvrzených odhadů měřilo kolem několika desítek metrů.

 

Samotný dopad tělesa na povrch Měsíce není ničím příliš vzácným, Měsíc nemá atmosféru, na povrch tak projektily dopadají denně, zachytit dopad při zatmění je ale poměrně unikátní záležitost.

 

GALERIE: Úplné zatmění měsíce 2019

1
/
15
Zdroj: Petr Horálek
Dopad meteoritu na Měsíc během zatmění

Prohlédněte si také další fotografie z úplného zatmění Měsíce.

 

"Právě samotné zatmění napomohlo dopad kosmického tělesa (respektive záblesk při dopadu) zachytit, neboť měsíční povrch v místě dopadu byl již hluboko v zemském stínu a dosti tmavý na to, aby záblesk pěkně kontrastně vynikl," popisuje astronom Petr Horálek, který úkaz snímal na kapverdském ostrově Boa Vista 1m teleobjektivem.

 

 

Podle portálu Spaceweather.com se podařilo spočítat polohu nového kráteru, který se nachází západně od kráteru Lagrange G.

 

 

Úplné zatmění Měsíce přenášela živě například také brněnská hvězdárna a planetárium. Na záznamu lze vidět záblesk při dopadu v čase 1:27:30 v levé spodní části.

 

Na reportáž TV Nova o úplném zatmění Měsíce se můžete podívat zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma TN.cz