Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.8. 2018 14:07
start v 9:53

Start unikátní sluneční sondy byl odložen o 24 hodin

Parkerova sluneční sonda u Slunce - Ilustrační foto
Zdroj: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Už v 9:53 se otevřelo startovací okno pro velmi ambiciózní misi, ve které se chce lidstvo "dotknout" Slunce. K naší hvězdě se v případě dobrých podmínek měla vydat Parkerova solární sonda, kterou ale cestou čeká skutečně náročná cesta. Start musel být o 24 hodin odložen.

Na noc na sobotu byl naplánován start mohutné rakety Delta IV Heavy, která se z mysu Carneval vydá do vesmíru. Start byl naplánován na 3:33 tamního času (9:33 SELČ), kvůli čekání na lepší podmínky byl následně posunut na 3:53. Ani poté nebyl start povolen a musel být odložen o 24 hodin na neděli.

 

Na své palubě tato působivá raketa ponese velmi ambiciózní projekt americké vesmírné agentury NASA, která se chce dostat ke Slunci blíž, než se to podařilo jakémukoliv jinému objektu, který vytvořil člověk.

 

Parkerova solární sonda (Parker Solar Probe) bude do vesmíru vystřelena ohromnou silou, která bude 55krát větší, než je síla potřebná k cestě na Mars, uvádí NASA. Sonda je velká jako menší auto a váží kolem 634 kilogramů.

 

 

"Osm dlouhých let a těžká práce inženýrů a vědců se konečně vyplácí," popsal jeden z předních vědců projektu Adam Szabo.

 

 

Celkově by měla sonda dosáhnout rychlosti až 692 tisíc kilometrů v hodině, měla by se tak stát nejrychlejším lidským výtvorem. Kolem Slunce bude obíhat po velmi eliptické oběžné dráze, kolem naší hvězdy by se měla sonda otočit 24krát a dostat se do vzdálenosti 6,1 milionu kilometrů.

 

Brzdný manévr Parkerovy sluneční sondy kolem Venuše
Zdroj: NASA/JPL/WISPR Team

Brzdný manévr kolem Venuše.

 

Sondu ale čeká velmi náročný let, musí totiž zpomalit, k tomu využije gravitace Venuše, kterou obletí celkem sedmkrát. Ke Slunci by se sonda měla dostat v listopadu 2018, vědci pak první data z měření sluneční korony očekávají už v prosinci.
 

klma TN.cz
Reklama