hurikánová sezóna nekončí

Unikátní video nabízí pohled do oka hurikánu Jóta! Prohnal se Karibikem

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
17.11. 2020 16:06
Téma:

Hurikánová sezóna v Atlantiku ještě stále není u konce. Karibikem se prohnal hurikán Jóta, který udeřil na pobřeží Střední Ameriky. Americké vzdušné síly natočily fascinující video při jeho průletu a ukázaly, jak to vypadá v jeho středu.

"Přemýšleli jste někdy, jak vypadá oko hurikánu 5. kategorie? Naši letci se o to postarají," napsalo Velitelství vzdušných sil Spojených států na twitteru a pochlubilo se fotografiemi i videem. Na záběrech je nejprve viditelná větrná smršť, která se během chvilky promění téměř ve stav bezvětří.

 

Tropická cyklóna je typická tzv. okem ve svém středu. Bouře totiž rotuje a vzduch proudí směrem od okrajů ke středu. Proudy cestou nabírají na rychlosti, ve stěně oka má proto vítr největší sílu. V samotném oku je pak velmi slabý a panuje v něm až děsivý klid.

 

 

V pondělí hurikán Jóta dosáhl 5. kategorie, která představuje nejvyšší kategorii tropických bouří. Zamířil na karibské pobřeží Střední Ameriky, kterou už před dvěma týdny zpustošil hurikán Éta. Panovaly tak obavy z dalších obrovských škod.

 

Nad Nikaraguou ale rychle zeslábl o několik stupňů. Americké Národní hurikánové centrum však stále varuje, že je velmi nebezpečný. Doprovázejí ho vydatné deště, kvůli kterým hrozí záplavy a sesuvy půdy, která je stále podmáčená od doby, kdy tam řádila Éta.

 

Z pobřeží Jóta postupuje dále do vnitrozemí, kromě Nikaragui tvrdě udeřila i v Hondurasu. Její sílu pociťují i okolní státy Střední Ameriky, Kolumbie, Jamajka i Mexiko.

 

 

"Tento hurikán je rozhodně horší než Éta," citovala agentura AP studenta žijícího v Nikaragui Jasona Bermúdeze. "Spousta domů tu už přišla o střechu, plot i ovocné stromy. Na tento rok nikdy nezapomeneme," prohlásil.

 

Jóta je rekordní 30. letošní pojmenovanou tropickou bouří. Oficiálně hurikánová sezóna končí na konci listopadu, v pozdním období podzimu už ale obvykle bývá slabá. Letos je situace ale jiná, v Atlantiku se rodí jedna bouře za druhou. Dosavadním rekordem byl rok 2005, kdy bylo za sezónu pojmenováno 28 bouří.

Související témata:
TN.cz