hlubokomořský dravec

Unikátní video! Nestvůra z hlubin zhltla naráz celého žraloka

Hlubokomořská ryba spolkla celého žraloka
Zdroj: NOAA
Mnohopilák zhltnul žraloka jako malinu
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 23. 7. 2019
Téma:

Vědci v hlubinách oceánu natočili unikátní záběry. Skupina žraloků si tam pochutnávala na mrtvém mečounovi, když mezi ně náhle připlavala dravá hlubokomořská ryba a naráz zhltla jednoho z nich.

Vzácné záběry vznikly v podstatě úplnou náhodou - vědci z  Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) neměli původně v úmyslu natáčet fascinující podmořskou hostinu. U Jižní Karolíny v hloubce 450 metrů chtěli zkoumat trosky vraků z druhé světové války.

 

Kamera tam ale zachytila napůl snědeného mečouna, na kterém si pochutnávalo nejméně jedenáct hlubinných žraloků ostrounů. Jejich hostinu narušil dravý mnohopilák, který si libuje v tmavých vodách u dna oceánu.

 

Mečounem se nakrmit nemohl, hladový z místa ale neodplul. Podle vědců se zřejmě ukryl za kamerou, odkud číhal na nicnetušící žraloky a jednoho z nich záhy chytil - z tlamy mu koukal jenom kousek žraločího ocasu.

 

 

Mnohopilák se často pohybuje kolem ztroskotaných lodí poblíž dna v hloubce až 600 metrů. Přestože se to na záběrech nezdá, dorůstá úctyhodných rozměrů. Může dosáhnout délky přes dva metry a vážit přes sto kilogramů.

 

TN.cz