Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

VIDEO hlasový záznam

Unikátní výzkum: Takto by zněla opice, kdyby uměla mluvit! AUDIO

Makak. Ilustrační foto

Opice umí provádět spoustu lidských činností. Mluvit ale neumí. Vědci však provedli zajímavý výzkum - zjistili, jak by zněla řeč v opičím podání.

Dosavadní výzkumy odhalily, že primáti mluvit neumí, limituje je totiž jejich hlasové ústrojí. Nejnovější studie ale zjistila, že za to může jejich mozek. Opice jednoduše neví, jak při mluvení postupovat.

 

Mezinárodní tým vědců zkoumal vokální schopnosti makaků (druh opic). Pomocí rentgenových videí nahráli pohyby a změny na jejich rtech, jazyku a hrtanu v době, kdy vydávali nějaké zvuky. Ze získaných dat vědci vytvořili počítačový model, který vytvořil zvukovou stopu na základě jejich fyzických atributů.

 

 

 

Vědci došli k závěru, že primáti mají anatomii přizpůsobenou tak, aby byli schopni produkovat zvuky připomínající lidskou řeč, jako například samohlásky. Dokonce možná i celé věty. Poslechněte si, jak opice říká anglicky větu "vezmeš si mě".

 

 

"Doufám, že tato studie vyvrátí rozšířený mýtus, že omezení hlasového traktu je důvodem, proč opice nemohou mluvit," řekl deníku Mail Online profesor Tecumseh Fitch z Univerzity ve Vídni.

has TN.cz