Jedinečná podívaná

Unikátní záběry Slunce! Sonda odhalila miniaturní erupce. VIDEO

Lucie Staničková
Lucie Staničková
16.7. 2020 18:31
Téma:

Velice unikátní a detailní záběry Slunce se podařilo zachytit sondě Solar Orbiter. Tu vypustila na oběžnou dráhu Evropská kosmická agentura (ESA) letos v únoru. Cílem bylo zmapovat různé aspekty sluneční aktivity.

"Záběry Slunce jsou pořízené pouhých 77 milionů kilometrů od jeho povrchu. V tomto případě byly fotoaparáty dosud nejblíže ohnivé kouli,“ píše britská BBC.

 

Jedny z prvních velmi zdařilých snímků navíc zobrazují unikátní jev, který dosud nebylo možné detailně pozorovat. Na povrchu Slunce lze vidět miniaturní erupce, kterým se začalo přezdívat "táborové ohně.“

 

Vědci však zatím úplně neví, jaké mechanismy tyto erupce způsobují. Podle BBC se však dají zpozorovat dalekohledy také z naší planety.

 

 

"Malé sluneční erupce, které jsou rozeseté po povrchu Slunce, mohou hrát důležitou roli při koronálním zahřívání, kdy vnější vrstva Slunce je 200 až 500krát teplejší, než jsou vrstvy od ní,“ uvádí odborník David Long.

 

Záběry těchto erupcí jsou však pouhým začátkem mise Solar Orbiter. Ta má naplno začít až koncem příštího roku. V té době se má sonda k povrchu Slunce přiblížit na 42 milionů kilometrů. Jedná se o vzdálenost menší, než je v jakém kole obíhá hvězdu planeta Merkur.

 

Kromě erupcí se má zkoumat také sluneční vítr a plazma. Dalším cílem je pořídit první snímky obou slunečních pólů.

 

GALERIE: Unikátní záběry Slunce

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Nejbližší snímky Slunce - 4

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz