Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Konec balkánské trasy

Uprchlíci se vrací do Středomoří! Za 2 dny jich lodě zachránily 2 500

Uprchlíci vystupují z lodi
Zdroj: Profimedia
Uprchlíci vystupují z lodi

Italská pobřežní stráž oznámila, že od úterka bylo ve Středozemním moři zachráněno asi 2500 uprchlíků, kteří se snažili dostat z Libye do Itálie. Z moře byla vytažena též tři mrtvá těla. Informovala o tom agentura AP. Podle ní tato čísla ukazují na zvýšený příliv běženců touto cestou poté, co byla před nedávnem uzavřena takzvaná balkánská migrační trasa.

Během dvou dnů zachránila italská pobřežní stráž, která koordinuje záchranné operace mezi Itálii a Libyí, spolu s norskými záchranáři skoro 2500 uprchlíků z gumových člunů při více než desítce operací. Asi 1467 běženců bylo z vod vytaženo ve středu, v úterý šlo o 951 lidí.

 

Také německá loď v úterý postupně zachránila u libyjského pobřeží 615 migrantů, kteří se ocitli v tísni při snaze dostat se přes Středozemní moře z Afriky do Evropy. S odvoláním na německé námořnictvo o tom dnes informovala agentura AFP.

 

Podle sdělení německé strany loď Frankfurt nad Mohanem vzala na palubu v úterý v době od 10:30 do 20:00 postupně migranty ze čtyř nafukovacích člunů, které se ocitly v potížích.

 

 

 

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v zatím posledních údajích uvádí, že od začátku roku připlulo po moři do Itálie 9495 migrantů; za celý loňský rok jich do Itálie připlulo na 154.000. V roce 2014 se průměrně do Itálie dostávalo každý den 465 běženců, loni průměr poklesl na 410.

 

Agentura AFP poznamenala, že s příchodem jara a příznivějších povětrnostních podmínek ve Středozemním moři může intenzita pokusů dostat se touto cestou do Evropy vzrůst. V současné době zatím většina uprchlíků využívá trasu z Turecka do Řecka přes Egejské moře.

 

Uprchlíci se snaží překonat zavřenou řecko-makedonskou hranici:

vbo tn.cz / ČTK