zvířata na svobodě

Uprchlým bizonům se na českých pastvinách líbí. Budou mít zřejmě mladé

Téma:

Už dva měsíce běhá volně stádo bizonů, které uteklo z farmy na Dačicku. Bizonům na pastvinách nic nechybí a začnou se pravděpodobně rozmnožovat.

Až potkáte na procházce Vysočinou amerického bizona, netvařte se překvapeně. Mohutný sudokopytník je nový volně žijící savec naší přírody. Dva měsíce po útěku zůstává deset bizonů stále na svobodě a jak to vypadá, stanou se součástí zdejší fauny. Nikdo po nich aktivně nepátrá.

 

Bizoni se přes den ukrývají v lese a v noci se přesouvají na pastviny. Pro svobodný život mají zhruba 250 kilometrů čtverečních a není divu že už měsíc stádo nikdo neviděl.

 

Majitel zvířat by musel nasadit pátrací helikoptéru s termovizí a to se mu nevyplatí. Zvířata tak mohou nerušeně žít ve volné přírodě. Poslední zpráva o jejich pohybu je z května. "Viděli jsme je u Starého města, ale než jsme přijeli, tak uprchli," uvedla v květnu Nela Nováková z bizoní farmy.

 

Bizonům se u nás líbí a odbor životního prostředí potvrdil, že utekly i březí samice, které mohou každý den rozšířit stádo. Zákon totiž nikomu nenařizuje odstřel. "Je tady díra v zákonech. My ani veterinární správa nemůžeme nařizovat odstřel," vysvětluje Jiří Müller z odboru životního prostředí.

 

 

Podle zákona může zdivočelá zvířata zastřelit myslivecká stráž nebo hospodář, ale jen pokud sami chtějí. Policie zasahuje jen v případech, kdy zvířata páchají škody nebo někoho ohrožují. Například loni zastřelili agresivního býka z vrtulníku.

 

Bizoni se ale kontaktu s člověkem vyhýbají a v přírodě jim nic nechybí. "Takový bizon je spokojený. Má dostatek jídla, je vybavený i na zimu," tvrdí ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

 

Bizon má navíc předka zubra evropského, který se u nás před tisíci lety běžně vyskytoval a dnes žije ve třech oborách. Bizon a zubr se mohou teoreticky spářit - zubrbizona se podařilo odchovat už před osmdesáti lety.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Josef Svoboda, sei TN.cz