pandemie koronaviru

Britská mutace pronikla do ČR. Zachytili ji v Praze a dalších krajích

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 20:11
19.1. 2021 12:46
Téma:

V Česku se šíří britská mutace koronaviru. Národní referenční laboratoř ji potvrdila zatím ve Středočeském kraji, Královéhradeckém kraji a Praze. Je ale vysoce pravděpodobné, že se nová varianta viru vyskytuje i na dalších místech v republice. Laboratoř v Brně například zachytila již 84 případů. O mutaci v úterý jednal i premiér s německou kancléřkou, uzavírat hranice pro pendlery zatím nechtějí.

Britská varianta koronaviru se šíří na území České republiky. Oficiálně to potvrdili zástupci Státní zdravotní ústav (SZÚ) a Národní referenční laboratoře (NRL). Podle vedoucí NRL Heleny Jiřincové byla mutace potvrzena zatím v Praze, Středočeském a Královéhradeckém kraji.

 

Nelze ale vyloučit, že by mutace v tuto chvíli nebyla i na jiných místech v republice. Naopak je to vysoce pravděpodobné. Výběr vzorků byl totiž velice úzký, NRL jich ověřovala pouze 12. U deseti z nich byla mutace detekována.

 

Fakultní nemocnice v Brně měla od Vánoc zachytit již 84 případů britské mutace. Redakci TN.cz to potvrdila mluvčí nemocncie Veronika Plachá, která upřesnila, že k odhalení došlo o víkendu, kdy SZÚ informoval o podezření na výskyt nové varianty viru v ČR.

 

 

"Naše laboratoře prozkoumaly výsledky od září, první záchyt byl u vzorku z 25. prosince. Všechny případy ale ještě musí být osekvenovány a potvrzeny," zdůrazňuje Plachá.

 

O britské mutaci hovořil v úterý po telefonu i premiér Andrej Babiš (ANO) s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. "Shodli jsme se, že uzavření hranic pro pendlery mezi ČR a Německem by nebylo dobré. Řešit by to mohly dva testy týdně. Jeden by pokryla ČR, druhý Německo. Trvalé řešení je ale dostatečný počet vakcín pro všechny obyvatele," napsal Babiš na twitteru.

 

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí zdůraznil, že mutace není nebezpečnější a k horšímu průběhu onemocnění nepřispívá, problémem ale je, že se šíří přibližně o 40 procent rychleji.

 

Právě proto podle jeho slov brzy převládne nad ostatními variantami. Už v tuto chvíli může mutaci obsahovat až desetina prověřovaných vzorků. Kvůli rychlejšímu šíření epidemiolog Roman Prymula doporučuje, aby v Česku i nadále platila současná opatření.

 

Prymulovo vyjádření si můžete poslechnout zde:

TN.cz