Velká kauza

Huawei využívají úřady i operátoři. Pokyny, co dělat, budou až v lednu

Až v polovině ledna vydá národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pokyny, jak se mají zachovat státní instituce, které využívají software a hardware čínských firem Huawei a ZTE.

Úřad v pondělí varoval před používáním výrobků těchto společností s tím, že podle něj představují bezpečnostní hrozbu. NÚKIB mimo jiné uvedl, že v Číně existují zákony, podle kterých mají soukromé společnosti povinnost spolupracovat s tajnými službami, pokud jsou o to požádány.

 

Huawei se proti nařčením ostře ohradil a vzkázal, že za třicet let existence firmy nikdy neměl s bezpečností svých výrobků problém.

 

Web Lupa.cz uvedl, že podle jeho informací chtěl NÚKIB původně dosáhnout toho, aby použití čínských technologií bylo v kritické státní infrastruktuře zakázáno přímo usnesením vlády.

 

 

"Aktivita úřadu přitom probíhala v utajeném režimu. Někteří ministři ale neměli kvůli absenci bezpečnostní prověrky k dispozici informace, které NÚKIB předkládal, a uvedli, že se k případu nemohou vyjádřit. K hlasování tedy nemělo dojít a NÚKIB zareagoval vydáním veřejného varování," píše Lupa.

 

Zatím není zřejmé, jak přesně se varování dotkne českých mobilních operátorů, kteří technologie Huawei také využívají.

pez, František Bůžek TN.cz