4000 vozů

Policisté nesmí jezdit vraky! Hamáček zuří kvůli zrušené zakázce na auta

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 21:16
23.7. 2019 15:34
Téma:

Ministerstvo vnitra se chce bránit proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v červnu zrušil zakázku na nákup čtyř tisíc policejních automobilů. Ministr vnitra Jan Hamáček podá na ÚOHS správní žalobu, zakázka je podle něj v pořádku a policie zoufale nové vozy potřebuje.

Záměr podat správní žalobu na ÚOHS oznámil Hamáček v pondělí. Chce se tak bránit proti rozhodnutí ÚOHS, který zakázku v půlce června zrušil. Šlo o tendr na osobní i policejní vozy v hodnotě 2,25 miliardy. Úřad ve svém rozhodnutí uvedl, že ve svém důsledku stanovení požadavků vedlo k bezdůvodné konkurenční výhodě mladoboleslavské Škody Auto.

 

S tím ale ministerstvo nesouhlasí. Podle něj je zakázka na 4 000 vozů v pořádku a rozhodně zadání nenahrává žádnému z výrobců. Ministerstvo ale zároveň vypsalo i nový tendr, v němž chce vysoutěžit 500 aut. První by podle ministerstva měla policie převzít ještě do konce roku.

 

"Vozový park policie i dalších složek Ministerstva vnitra je v kritické situaci – 25 % vozů je starších sedmi let a má najeto přes 300 tisíc km. Proto se už dva roky snažíme nakoupit nová auta. Bohužel ÚOHS nám to komplikuje," postěžoval si Hamáček.

 

 

Zároveň uvedl, že si zajištění obměny policejního vozového parku po svém nástupu do úřadu stanovil jako prioritu. Podmínky podle ministerstva připravovala expertní skupina dva měsíce a specifikace přesně odpovídá potřebám policie.

 

 

"Nebudu čekat, až se v nevyhovujícím voze některému policistovi něco stane. Proto nemůžu jinak než podat na ÚOHS správní žalobu ke krajskému soudu v Brně," dodal ministr vnitra.

 

Antimonopolní úřad kritizoval třeba to, že ministerstvo poptává pětidveřové vozy, stanovilo minimální vnitřní rozměry, rozměry kufru, či to, že poptávalo sedany a hatchbacky. ÚOHS už vloni v prosinci jeden tendr ministerstva vnitra na policejní vozy zastavil. Opět s tím, že zvýhodňuje Škodu Auto.
 

TN.cz