školský zákon

Úřady i školky postrádají stovky dětí, rodičům hrozí pokuta

Školka
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Nový školský zákon, který platí od začátku září, přinesl problémy obecním a městským úřadům a také školkám. Celý měsíc musely hledat stovky dětí, jejichž rodiče je nepřihlásili k povinnému předškolnímu vzdělávání. V pátrání po pětiletých dětech teď po celé republice pokračují úředníci školských odborů radnic.

Mnohým rodičům hrozí až pětitisícová pokuta za porušení zákona, který jim nařizuje vodit své děti do posledního ročníku školky. Musejí zároveň písemně omlouvat nepřítomnost potomka nebo jeho pozdní příchody.

 

V Brně nepřišlo k zápisům do předškolních tříd mateřinek sedm set dětí, ovšem nejvíce případů v uvozovkách nezvěstných dětí je v západních a severních Čechách. "Rozdíl mezi tím papírovým seznamem a těch, které fyzicky nakonec k zápisům dorazily, je něco málo přes dvě stě," přiblížil náměstek primátora města Liberec pro školství Ivan Langr.

 

Ředitelky školek po nich několik týdnů pátraly na sociálních sítích, ptaly se známých a sousedů rodin. A teď radnice začínají s rozesíláním doporučených dopisů. "Se musejí oslovit rodiče každého z těch dětí, vyčkat, jestli si převezme obsílku," doplnil Langr.

 

Problém je i v tom, že řada rodin má trvalý pobyt na městském úřadě, stejně jako mnoho dětí má jiné příjmení než jeden z rodičů. "My dostáváme pouze informace o jménu toho dítěte a o jeho bydlišti, takže ono je docela složité poslat doporučený dopis na jméno dítěte," uvedla náměstkyně primátora města Zlín pro školství Kateřina Francová.

 

"Při nepřebírání pošty na uvedených adresách může obec uvést řízení i v nepřítomnosti obviněného z přestupku," vysvětlila mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová. Podle úředníků nedokáže pomoci ani ministerstvo školství.

 

 

"Metodiku nevydalo, asi nad tím nepřemýšlelo, nějaký pokyn jednotný z ministerstva jak se to má řešit zatím teda nepřišel," doplnila Francová.

 

Část dětí se už podařilo dohledat, úřady ale dál pátrají po stovkách předškoláků. I proto, že rodiče nemají povinnost hlásit, kde dítě je.
 

tn.cz / TV Nova