Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Problém na Prostějovsku

Úřady povolily střílení mývalů ve velkém! Zvířata se přemnožila

Na Prostějovsku se mohou ve velkém střílet mývalové. Odsouhlasily to úřady. Ačkoli se mývalové zdají na pohled milí, v regionu se přemnožili a decimují ptáky a drobná zvířata. Dosud je mohla střílet pouze myslivecká stráž a hospodáři.

Na první pohled vypadá roztomile. Ve skutečnosti tyhle cizí šelmy pustoší českou přírodu a navíc se nebývale množí. Jde o takzvaný "invazivní druh", tedy zvíře, které k nám bylo zavlečeno. Na tom, že se musí jejich počty u nás regulovat se shodují politici i ochránci přírody. 

 

"Jsou konány pokusy s nějakým odchytem, ale ty odchyty jsou málo účinné. Rozhodně se musí střílet," řekl ochránce přírody Miloš Holzer.

 

 

Mýval severní je doma v Severní americe. Psík mývalovitý v Asii. V české přírodě nemá přirozeného nepřítele. A nesměl na ně ani myslivec. Dosud totiž nepůvodní druhy mohl střílet jen hospodář a myslivecká stráž. To jsou v honitbě většinou jen dva lité.

 

Teď ale úřady třeba na Prostějovsku povolily neomezený odstřel těchto nepůvodních šelem. Tady se z toho mohou radovat myslivci v téměř padesáti spolcích a honitbách.

 

Jestli tato opatření v boji proti mývalům severním a psíkům mývalovitým pomohou, ukáže až čas. Vedle povolení na odstřel pro všechny držitele loveckých lístků by tak do budoucna, podle myslivců, mohlo pomoci i takzvané zástřelné - tedy příspěvek od státu za zastřelený kus.

reg/Lukáš Veselý TN.cz