Fronty na dávky

Úřady práce v obležení žadatelů o příspěvky! Obří fronty, hodiny čekání

Fronty na úřadě na Praze 10
Zdroj: TN.cz
Před budovou úřadu na Praze 10 se tvořily dlouhé fronty.
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 1. 7. 2020
Téma:

Před úřady práce se lidé šikovali i dvě hodiny před začátkem otevírací doby. Desítky žadatelů o příspěvky tvořily obrovské fronty. "Bohužel je to naprosto běžná situace, protože tam je sotva polovina pracovníků," svěřila se TN.cz paní Anna. Ve frontě před úřadem na Praze 10 strávila celé dopoledne.

"Čekala jsem tam od 7 hodin, v 8 se otevřelo, a teprve v 9:30 jsem se dostala dovnitř a získala pořadové číslo. Po další více než hodině čekání jsem se dostala na řadu, abych mohla podat papíry na příspěvek na bydlení. Prostě akce na celé dopoledne," popsala redakci TN.cz paní Anna.

 

Podobná situace čekala i na ostatní zájemce o příspěvek na bydlení. Pro řadu z nich se čekání proměnilo v nekonečné peklo, zejména pak pro seniory. Ti byli nuceni trávit hodiny na ostrém slunci před budovou a čekat.

 

 

"Dnes jsem tam čekal od 6:40 a už jsem byl patnáctý. Do osmi už byla fronta až k parkovišti. A bohužel, na lidi se kolikrát nedostane řada. Je to otřesné, když tam čekají starší lidi, maminky s dětmi a důchodci, kteří už ani nemohou chodit," popsal TN.cz útrapy zdánlivě nekonečného čekání pan Miroslav.

 

Vzhledem k tomu, že od 1. července ve vyplňování formulářů žádostí o bydlení došlo ke změně, museli někteří žadatelé dokument vyplňovat znova. Změnil se totiž okruh společně posuzovaných osob.

 

 

"Žadatelé o tuto dávku státní sociální podpory budou muset do příslušného formuláře nově uvádět všechny osoby, které se žadatelem užívají byt, mimo jiné i manžele, manželky či nezletilé nezaopatřené děti," informuje Úřad práce ČR.

 

Jedním z těch, kteří kvůli chybě ve formuláři budou muset na úřad znova, je i pan Miroslav. "Já jsem samoživitel dvou dětí a šel jsem tam pro doplatek na bydlení a přídavek na děti. Nepochodil jsem, měli nové formuláře, které rozdávali před úřadem. A tak jsem to měl špatně vyplněné, musím znova další týden," svěřil se.

 

 

Podle úřadu práce ale čekání ve frontách není nezbytné. Zájemce o příspěvky vyzývá, aby využívali i jiné možnosti podání žádostí než osobní návštěvu úřadu: "Žádosti a další podklady nutné pro hodnocení nároku na nepojistné sociální dávky mohou lidé podávat i jinou cestou než osobně. A to elektronicky, tedy datovou schránkou nebo e-mailem, nebo prostřednictvím pošty."

 

 

"Tak jako každé čtvrtletí, i tentokrát přicházejí na jednotlivá kontaktní pracoviště ÚP ČR ve větším počtu lidé, kteří chtějí ve většině případů vyřídit své záležitosti v rámci agendy státní sociální podpory. Úřad práce ČR upozorňuje, a to opakovaně, že i nadále upřednostňuje jinou, než osobní komunikaci. A to nejen z důvodu ochrany zdraví klientů a samotných zaměstnanců, ale také z důvodu efektivnějšího využití času a omezení zbytečného čekání ve frontách," uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

 

GALERIE: Fronty na úřadě na Praze 10

1
/
4
Zdroj: TN.cz
Fronty na úřadě na Praze 10 - 1

TN.cz