Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Problémy na Znojemsku

Uran zamořuje vodu ve studnách! V ohrožení jsou děti a diabetici

Zdroj: TV Nova

Hygienici varují. Kvůli nízké hladině podzemní vody se zvyšuje koncentrace nebezpečných látek ve studních. Rozbory už potvrdily nadlimitní množství těžkých kovů, například uranu. Majitelé studní to většinou netuší, protože běžně prováděné testy takové látky neodhalí.

Hostěradice na Znojemsku mají už od loňského léta nový vrt, ale používat se nesmí. Když starosta nechal provést kompletní rozbor, ukázalo se, že voda obsahuje radioaktivní uran. "Máme zvýšené množství uranu kvůli snížené hladině spodních vod," řekl starosta Hostěradic Martin Vančura.

 

Sucho zvyšuje koncentraci rozpuštěných látek. Lidé, kteří pijí vodu ze studny, většinou vůbec netuší, že může být s příměsí toxických prvků. Běžné testy podle vyhlášky množství uranu nesledují.

 

Podle lékařů je zvýšené množství uranu ve vodě nebezpečné hlavně pro malé děti a diabetiky. Poškodit ale může i zdravého člověka.

 

 

Hygienici potvrzují, že s poklesem spodní vody se objevují problémy s uranem po celé republice. Jen o nich lidé často neví.

 

Uranová voda se objevila i v Libavé nebo Moravském Krumlově. Odstranit radioaktivní kov ve zdroji pro obecní vodovod je velmi nákladné.

 

Starosta Hostěradic nechal na vodárenský vrt nainstalovat filtrační zařízení, které uran odstraní. Městskou kasu to přišlo na dva miliony korun.

 

Testy na přítomnost těžkých kovů doporučují hygienici lidem, kteří mají studny v oblastech s uranovým podložím. Například na Karlovarsku, Liberecku, Příbramsku nebo na Třebíčsku.

reg/Josef Svoboda TN.cz