Šátky ve školách

Úraz kvůli hidžábu! Žačka pražské školy se zranila při tělocviku

Hidžáb
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Téma muslimských šátků, tzv. hidžábů, otevřela před časem studentka Střední zdravotnické školy v Praze 10, která školu žalovala, když jí údajně ředitelka zakázala nosit šátek během vyučování. Postupně se ale ukazuje, že zdaleka není jedinou, která má kvůli šátku ve škole problémy.

Deník Blesk ve čtvrtečním vydání upozornil na první případ, kdy muslimský šátek přímo způsobil studentce zranění. Případ se stal už před čtyřmi lety v roce 2012, na světlo světa se ale dostal až nyní, když soud rozplétá případ studentky původem ze Somálska, která žalovala pražskou střední školu, která jí nošení šátku zakazovala.

 

Na jedné pražské základní škole se v roce 2012 zranila studentka, která šátek nosila do hodin tělocviku i přes to, že ji učitelé opakovaně vyzývali, aby si ho před cvičením sundala. Dívka si šátek přichytila při přeskoku přes kozu, upadla a zranila si rameno.

 

Přesto ji ani po tomto úrazu vedení školy nepřesvědčilo, aby na tělocvik chodila bez šátku. Místo toho byla žačka z některých cviků omluvena. Podle deníku Blesk se učitelé na podobné případy bojí upozorňovat kvůli údajnému tlaku aktivistů.

 

 

Listopadový soud studentky Ayan Jamaal Ahmednuurové se Střední zdravotnickou školou v Praze 10 vyvolal velký zájem. K soudu dorazili desítky lidí, nechyběli třeba Václav Klaus mladší nebo sympatizanti protimuslimského aktivisty Martina Konvičky. Podpořit ve sporu ředitelku přišly také desítky studentů.

 

Podle právníků studentky se Ahmednuurová se školou dohodla, že šátek nebude nosit na praxi, při vyučování teoretických předmětů ale škole údajně zpočátku vadit neměl. První den vyučování ale měla být vyzvána, aby jej odložila. Když odmítla, tak jí měla škola donutit vyplnit dokumenty o ukončení studia. Škola se brání, že důvodem nepřijetí ke studiu bylo, že dívka včas nedodala všechny potřebné dokumenty. Soud bude pokračovat v lednu.
 

vbo TN.cz