jak jim předcházet?

Úrazy dětí v létě? S třískou raději k lékaři, krvácení zvládnete i sami

Úraz dítěte
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Dnešním dnem začaly dětem letní prázdniny a tím i období, kdy dochází k největšímu množství úrazů. Každoročně musí v létě k lékaři každé páté dítě. Se kterými úrazy si poradíte sami a které by měl ošetřit odborník?

Nejčastěji se děti zraní při organizovaném sportu (38 %) a při hře bez dospělého nebo na výletech (34 %. Většině vážných úrazů jde přitom dobrou prevencí účinně předcházet. Klíčovou roli hraje správné poučení dítěte, dozor u těch menších a v neposlední řadě i důsledné používání ochranných prvků (přileb, chráničů, pásů či autosedaček).

 

Při pobytu venku se ale stejně nějakým těm drobným zraněním nevyhnou. Na dovolené ani na chalupě by nám proto neměla chybět plně vybavená lékárnička a měli bychom být schopni poskytnout účinnou první pomoc i ošetřit drobné poranění. 

 

Nejčastějším poraněním svalů, které nevyžaduje lékařské ošetření, je pohmoždění po nárazu (například při pádu z kola). Poraněné místo je bolestivé, oteklé a bývá viditelná modřina. Při míčových hrách bývají zase často poraněny drobné klouby ruky, při špatném došlápnutí kotník nebo koleno. Na většinu poranění pohybového aparátu platí jednoduché pravidlo – znehybnit, chladit otok a dezinfikovat otevřenou ránu, případně zastavit krvácení a ránu krýt sterilním obvazem. Následně je potřeba tlumit bolest léky. Jednak proto, aby dítě klidně spalo, jednak z toho důvodu, aby se rychle vrátilo k běžným aktivitám.

 

 

Je-li úraz vážnější, například při vymknutí kloubu, je potřeba vyhledat lékaře. Také drobná nekrvácející poranění, jako zapíchnutí třísky nebo poranění rezavým hřebíkem, by měl raději ošetřit lékař, protože u těchto poranění hrozí vážné infekční komplikace. Obecně platí, že čím více rána krvácí, tím menší je riziko infekce a naopak – i malá tříska může způsobit velké problémy.

 

I po ošetření lékařem se většina poranění hojí ještě nějakou dobu a prvních několik dní může postižená oblast nepříjemně bolet. V místě poškození a jeho okolí vzniká totiž zóna zvýšené odpovědi nervových zakončení na bolestivé podněty. Rozhodně je tedy při bolesti na místě užívat léky na její tlumení i v dalších dnech, neboť dětem pomohou, aby se cítily lépe. Dětem jsou určeny léčivé přípravky s nižším obsahem účinných látek.

Související témata:
mom TN.cz