PÉČE O NAKAŽENÉ

Úředníci odměny už mají, zdravotníci ne! Je to nesprávné, zlobí se odbory

Bára Divišová
Bára Divišová
Publikováno 6. 7. 2020
Téma:

Bonusy za práci v období nouzového stavu získali lidé na ministerstvu zdravotnictví, ale zdravotníci mnohdy ne. A to je podle odborářů ponižující. V úterý ráno se kvůli tomu sejde premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem zdravotnictví a zástupci zdravotnických odborů. Podle nich by na odměny měli mít nárok i ti zaměstnanci nemocnic, kteří nesloužili na odděleních, kde leželi nakažení.

Uběhly čtyři týdny od doby, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) sliboval odměny pro lékaře a zdravotníky, a nic se nestalo.


"Nám přijde nespravedlivé, že ty odměny už dostali vyplacené zaměstnanci na ministerstvu zdravotnictví, ale ti lidé, kteří v nemocnici sloužili bez ohledu na to, že neměli ani ochranné pomůcky, tak ti nemají dostat nic? To nám přijde nesprávné, nespravedlivé a i ponižující," prohlásila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

 


Kvůli odměnám se v úterý ráno na Úřadu vlády sejde premiér s ministrem zdravotnictví a zástupci odborů. Podle ministra zdravotnictví má na odměny nárok jen personál z covidových oddělení, podle odborů všichni zaměstnanci nemocnic, kteří v době nouzového stavu sloužili. Celkově by podle nich mělo na odměny dosáhnout 130 tisíc zaměstnanců nemocnic, nikoli jen 7000, jak míní ministr.

 


"Pokud v nějakých fakultkách v Praze ti, kteří byli v první linii dostali mimo plat až 90 tisíc korun, tak já jsem byl v Táboře, kde jim dal ředitel 1400 korun, to je hrozný," okomentoval Babiš.


"Řada lékařů a zdravotních sester už dostala v těch covidových nemocnicích, ti další dostanou v rámci takzvané kompenzační vyhlášky," uvedl Vojtěch v pořadu TN.cz Napřímo. Na záznam pořadu se můžete podívat zde:


Kompenzační vyhláška, kterou se navýšily prostředky ve zdravotnictví v souvislosti s vyššími náklady nemocnic v období pandemie, ale podle odborů problém s odměnami nevyřeší. "Tahle kompenzační vyhláška tam žádné nové peníze nepřináší," řekl předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. "Ty finance by se měli uvolnit prostřednictvím státního rozpočtu," dodala Žitníková.


Podle odborářů by na odměny pro 130 tisíc zaměstnanců bylo potřeba vyčlenit 10,5 miliardy korun. Zda bude uvolnění dotace na odměny ministr zdravotnictví z rozpočtové rezervy žádat, v pondělí nechal bez odpovědi.
 

rod TN.cz