Summit G20

USA a Čína pozastavily obchodní válku. Trump nezvýší Číně cla

Téma:
G20

Spojené státy a Čína se na summitu G20 domluvily a pozastavily obchodní válku, která zpomalovala globální ekonomický růst. Donald Trump sice Pekingu pohrozil dalšími sankcemi, ale zároveň potvrdil, že se clo na zboží dovážené z Číny zvyšovat nebude.

Prezidenti Spojených států a Číny si před napjatě očekávaným jednáním potřásli rukama. Trump svůj protějšek přátelsky poplácal po zádech a pak teprve zasedli ke stolu.


“Myslím, že jsme si byli velmi blízcí, a pak se něco stalo a trochu se to změnilo. Teď se opět sbližujeme, ale myslím, že by bylo historické, kdybychom dokázali dosáhnout férové obchodní dohody. Jsme tomu otevření,“ prohlásil Trump.


Po více než hodině rozhovorů přišli lídři se slibným výsledkem. Jednání o vzájemné dohodě, která by vyřešila obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou, budou obnovena.

 


“Měli jsme skvělé jednání a budeme pokračovat v rozhovorech. Slibuji, že alespoň prozatím nebudeme Číně navyšovat clo,“ řekl Trump.


Donald Trump prý také dovolí americkým firmám obchodovat se společností Huawei. Tu Spojené státy, podobně jako další země po celém světě, považují za hrozbu pro národní bezpečnost.


Velké neshody nastaly v otázce ochrany klimatu. Přesto ale státníci svými podpisy potvrdili, že budou plnit závazky Pařížské dohody z roku 2015. Spojené státy připomněly, že na svém odstoupení od dohody trvají. K boji za životní prostředí vyzvala i Theresa Mayová. Britská premiérka se zúčastnila svého posledního summitu G20.

 


“V posledních měsících tisíce mladých lidí žádaly nás, své lídry, abychom proti změnám klimatu zasáhli dřív, než bude pozdě. Jsem pyšná, že Velká Británie uzákonila náš závazek snížit emise a vyzvala jsem další země, aby své ambice v tomto směru posílily,“ uvedla Theresa Mayová.


Prezident Spojených států z Ósaky zamířil do Jižní Koreje. Řekl, že se chystá do demilitarizovaného pásma na hranicích se Severní Koreou, kde si možná potřese rukou se severokorejským diktátorem Kim Čong-Unem.
 

Ema Klementová, rod TN.cz