přírodní živel

USA děsí sílící hurikán Dorian! Bouře dorazila na Bahamy, škody jsou velké

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 1.9. 2019 22:04
Téma:

V neděli na Bahamách udeřil Dorian, hurikán páté kategorie. Na souostroví se přihnal rychlostí téměř 300 km/h. V pondělí by měl zasáhnout také východní pobřeží Floridy, Georgii a Severní i Jižní Karolínu. Obyvatelé se zásobují potravinami a zabezpečují své domovy. Bojí se, že by mohl být hurikán devastující.

Na Bahamy v neděli večer kolem půl osmé středoevropského času udeřil hurikán Dorian. Kromě silného větru se dají očekávat přívalové deště a povodně. Britské námořnictvo vyslalo na pomoc Bahamám jednu ze svých lodí.

 

Podle portálu CNN způsobila bouře na Bahamách rozsáhlé škody. Objevují se zprávy o odfouklých střechách a dokonce zcela zničených domech. Celý rozsah škod bude možné určit až po uklidnění počasí.

 

Ve floridském okrese Palm Beach úřady v neděli nařídily povinnou evakuaci, zveřejnily i seznam míst, kam se mají lidé před bouří schovat. Na Floridu by měl hurikán dostat v noci z pondělí na úterý. Po Palm Beach následovaly i další okresy s vyhlášením povinné evakuace.


Takto vypadal hurikán asi ve dvě hodiny odpoledne středoevropského času, kdy se jeho rychlost vyšplhala na téměř 260 kilometrů za hodinu:

 

Americké Národní centrum pro hurikány (NHC) v neděli informovalo, že hurikán Dorian dosáhl už páté kategorie. A stále sílí. Doprovází ho vítr o rychlosti 280 km/h, letos se tak stal zatím největší bouří. V neděli by měl udeřit na Bahamách.

 

Předseda bahamské vlády Hubert Minnis již v sobotu vyzval obyvatele ostrova Abaco a Grand Bahama, aby se evakuovali. "Pokud počkáte do večera, bude už příliš pozdě. Čas není na naší straně," řekl Minnis.

 

Výhled na postup hurikánu po jižním a východním pobřeží USA:

 

Hurikán Dorian by mohl mít devastující dopad. "I když s ním přijdou jen velké vlny a trochu větru, stále hrozí obrovské záplavy, ale škody nebudou způsobené větrem, jako tomu bylo v roce 1992 s hurikánem Andrewem," vysvětlil CNN meteorolog Chad Myers.

 

Obavy z hurikánu způsobily také chaos v dopravě. Zrušeno bylo už přibližně 400 letů do Spojených států. A jejich počet by se ještě mohl zvýšit zejména v oblastech, kde by měl Dorian udeřit. Provoz na letišti Orlando na Floridě bude přerušen ve dvě hodiny ráno místního času. Letiště v Miami o tom také uvažuje.

 

 

Na hurikán se připravují i obyvatelé, kteří se zásobují jídlem a vodou. Zabezpečují také své domovy. V Miami lidé doufají, že hurikán nezpůsobí stejné škody jako Irma před dvěma lety nebo Michael v roce 2018.

 

"Cítím se bezmocná, protože je v ohrožení celé pobřeží. S těmi hurikány nikdy nevíte…Musíte být prostě připraveni," řekla vystrašená Tiffany Mirandová z Floridy pro deník The Sun.

 

Podívejte se na záběry hurikánu Dorian z vesmíru:

Související témata:
TN.cz