Silná slova

USA drtí Covid-19, Trump čelí kritice. Mám absolutní moc, vzkázal

Donald Trump: Začínáme vidět světlo na konci tunelu
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
14.4. 2020 7:37
Téma:

Spojené státy americké jsou s téměř 600 tisíci pacienty s koronavirem nejhůře zasaženou zemí na světě. A prezident Donald Trump je tak pod palbou kritiky, kterou podle všeho snáší jen velmi špatně.

Na pondělním brífinku totiž první muž USA na dotazy reportérů o (ne)zvládání pandemie reagoval velmi podrážděně a tvrdil, že je to on, kdo má absolutní moc rozhodnout o tom, kdy mimořádná opatření v celé zemi skončí.

 

"Prezident Spojených států rozhoduje," řekl doslova Trump, když čelil smršti kritických otázek od novinářů. Podle BBC ovšem je jeho prohlášení v přímém rozporu s názory právních expertů i americkou ústavou, v níž se píše, že za veřejný pořádek a bezpečnost se starají přímo jednotlivé státy.

 

A některé z nich také už nakázaly svým obyvatelům, aby se zdržovali až na nezbytné výjimky doma. "Když je někdo prezident USA, tak je jeho moc naprostá. A guvernéři (států) to vědí. A i při tomto vědomí samozřejmě budeme se státy spolupracovat," hřímal Trump.

 

 

Plošně v zemi zatím platí doporučení omezit cestování na nutné minimum, nechodit do restaurací a nescházet se ve skupinách nad deset lidí. Opatření mají vypršet poslední dubnový den.

 

Zatím není jasné, zda od května dojde k uvolnění, nebo zda se platnost nařízení naopak prodlouží. V zemi bylo k úternímu ránu 582 tisíc infikovaných koronavirem, přes 23 tisíc pacientů nemoci podlehlo.

 

Donald Trump kvůli pandemii zkritizoval WHO:

 

TN.cz