Hackerský útok

USA obžalovaly trojici severokorejských hackerů z krádeže 1,3 miliardy dolarů

Hackerské útoky
Zdroj: Getty Images
Petr Barták
Petr Barták
Aktualizováno 6:12
18.2. 2021 3:42
Téma:

Federální prokurátoři USA obvinili trojici severokorejských hackerů ze spiknutí za účelem krádeže více než 1,3 miliardy dolarů bankám a společnostem po celém světě, informuje CNN.

V obžalobě úřady popsaly řadu operací prováděných trojicí hackerů v letech 2014 až 2020, které se zaměřily na prestižní filmová studia a obchodníky s kryptoměnami. K hackerským útokům použili vysoce sofistikované technologie, o kterých představitelé národní bezpečnosti uvedli, že podtrhují status Severní Koreje jako země představující největší hrozbu kyberkriminality.

 

Hackeři jsou obviněni z provedení útoku na společnost Sony v roce 2014, který byl odplatou za film, který zesměšňoval severokorejského vůdce, a také za zničující útok na centrální banku Bangladéše v roce 2016, při kterém zmizelo asi 81 milionů dolarů. Rovněž jsou podezřelí z organizování digitální loupeže kryptoměn a útok na bankomaty ATM pomocí nových druhů malwaru.

 

 

"Jak je uvedeno v dnešní obžalobě, severokorejští agenti, kteří používají spíše klávesnice než zbraně, kradou digitální peněženky s kryptoměnami místo pytlů peněz, jsou předními bankovními lupiči na světě," řekl na tiskové konferenci John Demers, šéf odboru národní bezpečnosti ministerstva spravedlnosti.

 

Podle Kristi Johnsonové, asistentky ředitele, která má na starosti losangeleskou kancelář FBI jsou Jon Chang Hyok, Kim II a Park Jin Hyok pravděpodobně v Severní Koreji. Prokurátoři v roce 2018 poprvé obvinili Parka v souvislosti s bankovními útoky na Sony a bangladéšskou banku.

 

 

Podle obžaloby tito agenti podnikali své operace mimo území Severní Koreji. Často se pohybovali na území jiných států včetně Ruska a Číny. Vzhledem k tomu, že západní sankce ochromily severokorejskou ekonomiku, ministerstvo spravedlnosti varovalo, že Severní Korea rozvíjí některé z nejpokročilejších metod online krádeží peněz, čímž se odlišuje od ostatních amerických protivníků po celém světě.

 

"Rozsah těchto zločinů severokorejských hackerů je ohromující. Jsou to zločiny národního státu, který se nezastavil před ničím, aby dosáhl pomsty a získal peníze na podporu svého režimu," řekla Tracy Wilkisonová, úřadující americká advokátka v Los Angeles.

 

Úředníci ve středu připustili, že nová obvinění spolu s fotografiemi hledaných hackerů, které FBI zveřejnila na internetu pravděpodobně nezajistí jejich zatčení, ale představitelé národní bezpečnosti upřednostňují, aby byla tato obvinění zveřejněna v rámci kampaně "jméno a hanba", která na tento problém upozorňuje a slouží jako varování hackerům, které úřady sledují.

 

FBI a Ministerstvo vnitřní bezpečnosti také ve středu zveřejnily analýzy některých malwarů, které Severokorejci použili při loupežích kryptoměn, jenž byly podle úřadů navrženy tak, aby poskytly veřejnosti informace o tom, jak se vyhnout kybernetickým útokům.

 

 

 

 

TN.cz