Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aféra WikiLeaks

USA rozšířily Assangeovi obvinění, hrozí mu přísnější tresty

Julian Assange
Zdroj: isifa.com
Podle nových obvinění Assange ohrozil národní bezpečnost USA nezákonným zveřejněním tajných dokumentů, včetně jmen tajných zdrojů.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange z dalších téměř dvou desítek trestných činů. Podle nových obvinění Assange ohrozil národní bezpečnost USA nezákonným zveřejněním tajných dokumentů, včetně jmen tajných zdrojů. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP.

Nová obvinění jsou podle ní mnohem závažnější než ta, která USA vznesly vůči sedmačtyřicetiletému Assangeovi minulý měsíc, kdy byl zatčen na ekvádorské ambasádě v Londýně. V dubnu byl USA obviněn z průniku do počítačů amerického ministerstva obrany, za což mu hrozí maximálně pět let vězení. Nová obvinění zahrnují mimo jiné spiknutí za účelem získání informací o národní bezpečnosti. Toho se měl Assange dopustit s bývalým specialistou vojenské tajné služby Bradleym Manningem, který mu pomohl získat tajné dokumenty týkající se válek v Iráku a Afghánistánu.

 

Podle obvinění Assange "vážně ohrozil" Spojené státy zveřejněním tisíců dokumentů, v nich byla i jména tajných zdrojů amerických bezpečnostních složek v Afghánistánu, Číně, Íránu, Iráku či Sýrii a Assange tak ohrozil jejich životy. Britský The Guardian v této souvislosti poznamenal, že pokud by byl Assange uznán vinným ve všech případech, hrozí mu v USA 175 let za mřížemi.

 

Manning, který po změně pohlaví vystupuje jako Chelsea Manningová, byl v roce 2013 odsouzen na 35 let vězení za to, že serveru WikiLeaks poskytl v letech 2009 a 2010 více než 700.000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí. Z vězení Manningová vyšla v roce 2017 po zkrácení trestu, nyní je opět ve vězení, neboť odmítla svědčit před velkou porotou.

 

Assange je v britské vazbě od 11. dubna, kdy byl zatčen na ekvádorské ambasádě. Tam se skrýval od roku 2012 díky azylu od předchozí ekvádorské vlády. Současná ekvádorská vláda mu ale minulý měsíc azyl odebrala a britská policie ho zatkla na základě žádosti o vydání do USA a kvůli porušení podmínek kauce v Británii. Za porušení podmínek kauce, na niž ho v roce 2012 londýnský soud propustil z vazby během řízení o vydání ke stíhání do Švédska, byl Assange tento měsíc v Británii odsouzen k trestu 50 týdnů vězení.

 

Assangeův advokát označil obvinění vznesená proti jeho klientovi za bezprecedentní s tím, že všem novinářům ukazují, co se může stát, pokud budou chtít informovat veřejnost o činnosti americké vlády. Server WikiLeaks na twitteru označil obvinění za "šílenství" a doplnil, že to představuje konec žurnalistiky týkající se národní bezpečnosti a konec ústavního práva na svobodu slova a tisku.

 

Švédsko žádalo tehdy vydání Assange kvůli obvinění ze znásilnění, ale předloni švédské úřady případ odložily. Tento měsíc Švédsko oznámilo, že bude Assange znovu stíhat.
 

tn.cz / ČTK