smrtící počasí

USA se připravují na úder hurikánu Dorian, o život připravil už sedm lidí!

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Aktualizováno 4.9. 2019 21:28
Téma:

Sedm mrtvých zůstalo po řádění hurikánu Dorian na Bahamách. Zpustošil několik ostrovů a bezmála polovina obyvatel je bez střechy nad hlavou. V půlce září by měl dorazit do severní a střední Evropy.

Mrtví, zranění, a nezvěstní. Dorian zanechal Bahamy v naprostém rozkladu. A řítí se na Spojené státy. Premiér státu Bahamy mluví o nejhorší krizi v dějinách země. Počet mrtvých podle něj vzrostl na sedm a minimálně dalších 25 lidí je zraněných. Další zůstávají nezvěstní kvůli záplavám.

 

"Do obnovy vložíme veškeré úsilí. Viděli jsme, s jakou silou Dorian zničil Bahamy, všichni víme, že to bude vyžadovat naše plné nasazení, abychom vše znovu vybudovali," uvedl bahamský premiér.

 

Podle odhadů hurikán zničil zhruba 60 procent domácností v hlavním městě Nassau. A téměř polovinu budov na území celého souostroví.

 

Zatímco Bahamy doufají, že nejhorší už mají za sebou, Spojené státy stále čekají na hlavní úder. Donald Trump kvůli bouři rozšířil stav nouze i na Severní Karolínu. Americká letiště přerušují provoz. Probíhá hromadná evakuace obyvatel ohrožených států Florida, Georgie, Jižní a Severní Karolína. Zatím není stoprocentně jisté, které z nich hurikán zasáhne.

 

 

"Stále pečlivě pozorujeme hurikán Dorian a zůstáváme v kontaktu s Národním hurikánovým centrem. Víme, že bouře a vítr budou významnou hrozbou pro naše obyvatele," sdělil ředitel pohotovostních složek Mike Sprayberry.

 

Během úterní noci Dorian už bičoval východní pobřeží Floridy a postupuje směrem na sever. Národní centrum pro hurikány také uvedlo, že vichr aktuálně dosahuje rychlosti asi sto sedmdesát kilometrů v hodině. Oproti víkendu ale hurikán ztratil na síle - z pátého stupně na druhý.

klma tn.cz / TV Nova