Velká studie

Úsměv prodlužuje život. Optimisté mají menší riziko infarktu i mrtvice

Štěstí
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 30. 9. 2019
Téma:

Pokud se často usmíváte a jste optimisté, nejspíš budete žít déle než věční kakabusové. Alespoň podle rozsáhlé studie, kterou vypracovali vědci z New Yorku. A rozdíl je podle nich opravdu výrazný.

Pozitivní přístup k životu snižuje riziko infarktu či mrtvice až o 35 procent a snižuje riziko předčasné smrti bez ohledu na příčinu o 14 procent. K takovému výsledku došla rozsáhlá studie amerických vědců, kteří vzali 15 jiných statí s celkem 230 tisíci respondenty.

 

Výzkumníci podle britského Daily Mailu věří, že lidé s pozitivními myšlenkami víc tíhnou ke cvičení a zdravému jídelníčku a tím chrání svoje zdraví.

 

Zároveň optimisté mohou lépe zvládat stres a úzkost, tedy stavy, které zatěžují srdce a mohou v důsledku vést až k zánětům v těle. Vědecký tým z nemocnice Mount Sinai St Luke's Hospital z New Yorku proto věří, že řízené zásahy podporující pozitivní myšlení mohou vést ke zlepšení zdraví pacientů.

 

 

 

Hlavní autor studie, profesor Alan Rozanski, řekl, "že výsledky ukazují, že životní optimismus snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. A podpora optimismu na úkor černých myšlenek tak může být důležitá ve zdravotní prevenci."

 

Rozanski, který je specializací kardiolog, naopak uvedl, že stres, deprese a osamělost jsou spojené s nemocemi srdce.

TN.cz