POMOC DRUHÝM

Češi ukázali srdce: Mamince Anežce se složili na lék za milion za 24 hodin

Gustav Weiss
Gustav Weiss
8.10. 2020 5:50
Téma:

Jednatřicetiletá Anežka trpí roztroušenou sklerózou a je upoutaná na invalidní vozík. Lék, který by mladou maminku mohl postavit zpět na nohy, pojišťovna opakovaně zamítala zaplatit, a proto rodina vzala situaci do svých rukou. Poprosila o pomoc veřejnost, kterou silný příběh oslovil natolik, že se za 24 hodin vybralo skoro čtyřikrát více peněz, než bylo potřeba. Podívejte se na video.

Roztroušenou sklerózu Anežce lékaři diagnostikovali v roce 2012. Okamžitě tedy nastoupila do péče lékařů RS Centra Fakultní nemocnice Olomouc. Až do porodu syna Vašíka (v únoru 2019) neměla žádné větší zdravotní problémy. V prvních měsících těhotenství se však její stav začal rapidně zhoršovat.


Lékaři chtěli ihned nasadit lék Lemtrada (lék za 1 250 000 korun), ale pojišťovna léčbu zamítla, protože byla podle ní nadbytečná. Léčení jinými dostupnými léky musely být zastaveny, protože je Anežčin organismus špatně snášel.Lékaři tedy odesílali další žádost o Lemtradu. Bohužel marně, protože k září 2020 pojišťovna jediný možný lék zamítla už sedmkrát. Neléčená Anežka se za pouhý rok a půl proměnila z krásné soběstačné čerstvé maminky, učitelky v mateřské školce, na pacientku odkázanou na pomoc druhých. O syna Vašíka se starají prarodiče a manžel.


Rodina věří, že vůle a síla organismu mladé ženy by při podání léku Lemtrada ještě mohla temnou budoucnost zvrátit. Z toho důvodu uspořádala sbírku, kde prosila o více než milion korun na potřebný lék.Příběh mladé maminky u veřejnosti vzbudil obrovskou vlnu solidarity a potřebná čáska se za jediný den vybrala. "Moc jsme doufali, že prostředky pro naší Anežku vybereme, ale nenapadlo nás, že k tomu bude stačit pouhých 24 hodin." Toto oznámení se objevilo ve středu ráno na webových stránkách Pomůžu Anežce.


Dojatá rodina v děkovném oznámení dodává i další povzbudivý fakt. "Prosili jsme vás o 1 250 000 Kč, což je cena samotného léku v rámci jednoho podání. Neměli jsme ale odvahu říct si o sumu vyšší, kam bychom započítali fakt, že Anežka bude potřebovat další cykly léčby. Nicméně i tuto sumu už máme vybranou! Těžko hledáme slova díků."Ve čtvrtek ráno konto sbírky čítalo 5 519 809 Kč, které darovalo 6271 lidí. Částka tak bezpečně pokryje náklady spojené s prvním podáním léku, ale i následné fyzioterapie nebo darovací daň.


Více o příběhu Anežky se dozvíte ZDE.

TN.cz