Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Dozvuky setkání

Úspěch diktátora nebo triumf míru? Svět se pře o summit

Zdroj: TV Nova

Historické setkání prezidenta Spojených států Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong Una v Singapuru je minulostí a nejen politici teď začínají s jeho analýzou.

A názory jsou různé. Jedni považují summit za přelomový s tím, že pomůže jadernému odzbrojení, druzí zase tvrdí, že z Kimovy strany jde jen o nekonkrétní dohodu a ústupek, který má uklidnit svět.

 

Zda dojde k jadernému odzbrojení KLDR, o což se snaží zhruba čtvrtstoletí západní mocnosti, nikdo netuší. Donald Trump má ovšem jasno.

 

"Myslím, že teď musíme začít s denuklearizací severní Koreje a já věřím, že jen co se Kim vrátí do své země, tak začneme v podstatě okamžitě," ujišťuje americký prezident.

 

 

Konkrétní kroky společná americko-severokorejská deklarace nepřináší. Zatímco ještě před půl rokem hrozil na Korejském poloostrově otevřený konflikt a rakety KLDR dopadaly až do Japonského moře, nyní obávaný a nevypočitatelný diktátor otočil.

 

To potvrzují i politologové, podle kterých Pchjongjang k jednání přivedla zejména ztráta podpory ze strany Číny, jediného velkého spojence.

 

Trump sice odmítá Severokorejcům odpustit sankce, zároveň ale slíbil pozastavit pravidelná vojenská cvičení s Jižní Koreou. A to po dobu dvou a půl let - do tehdy má být podle amerického ministra zahraničí Mika Pompea KLDR úplně bez jaderného arzenálu.

 

Jenomže to staví do přinejmenším velmi nepříjemného pozice nejen Jižní Koreu ale také Japonsko. Trump také naznačil, že by stáhl americké vojáky z Jižní Koreje.

 

 

Stálá přítomnost 28 tisíc amerických vojáků v Jižní Koreji už od korejské války v padesátých letech minulého století garantovala bezpečnost a rovnováhu sil v pacifickém regionu. Trumpovy kroky proto jeho asijští spojenci označují za obrovské až nepřiměřené ústupky Kim Čong-unovi.

pez, Karolína Tomašková TN.cz