SÚKL

Ústav prověřuje úmrtí 36 lidí po očkování. Za týden přibylo pět případů

Očkování
Zdroj: Getty Images
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 11:44
8.4. 2021 10:44
Téma:

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje ke čtvrtku 36 podezření na úmrtí spojené s očkováním proti onemocnění covid-19. Celkově už 2736 lidí nahlásilo nežádoucí účinky. Všechny případy SÚKL prověřuje.

Státní ústav pro kontrolu léčiv informaci zveřejnil ve svém pravidelném týdenním přehledu. Za poslední týden stoupl počet podezření na úmrtí ve spojitosti s očkováním o pět.

 

První případ úmrtí, který mohl souviset s očkováním, zaznamenal SÚKL 16. února. Celkově nahlásilo nežádoucí účinky po očkování už 2736 lidí, přičemž nejčastěji si stěžovali na horečku, třesavku, zimnici, únavu, slabost, malátnost a reakci v místě vpichu. Česká republika k 7 .4. 2021 hlásí1 909 475 vykázaných očkování.

 


Ústav zároveň uvádí, že v počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, ke kterým došlo po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. "Infekce SARS-coV-2 bývá relativně často hlášena jako podezření na nežádoucí účinek očkování proti covid-19," píše SÚKL.


Všechna hlášená úmrtí jsou podle ústavu důkladně prošetřována, a navíc je posuzuje také výbor Evropské  agentury pro léčivé prostředky (EMA), který má v Česku zastoupení.

 

Anketa

Zaznamenali jste po očkování nežádoucí účinky?

Hlasovalo 5336 lidí.

 

Podle ústavu očkování proti onemocnění covid-19 podstupuje velké množství lidí, včetně osob, které trpí závažnými zdravotními problémy. V důsledku toho se mohou vyskytnout i nahlášená podezření na nežádoucí účinky, jejichž důsledkem může být úmrtí.

 

Připomeňte si reportáž o nežádoucích účincích po podání druhé dávky vakcíny:

TN.cz