Třídění odpadu

Ústí zrušilo kontejnery na bioodpad. Lidé do nich házeli sklo i pleny

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Aktualizováno 18:43
21.1. 2021 17:42
Téma:

Ústí nad Labem je nejspíš prvním českým městem, které zrušilo kontejnery na bioodpad. Lidé do nich podle magistrátu házeli nejenom zahradní a kuchyňské zbytky, ale i plasty, sklo nebo dětské plínky. Takový odpad ale nejde vytřídit a kontejnery tak byly k ničemu.

Ústeckému magistrátu došla trpělivost a z celého města stáhl hnědé popelnice. Sloužily jako odkladiště bioodpadu, něco jako dočasné komposty.

 

Obyvatelé města se v nich mohli zbavovat zbytků jídel, květin nebo zahradního odpadu. Jenže tam házeli sklo, plasty, pleny, zkrátka všechno, co patří do obyčejných popelnic. "Obsah hnědých nádob byl k nepoužití, tam když je nějaká nežádoucí příměs, plena, bota, tak je nemožné tento materiál vytřídit a ukládá se stejně jako směsný komunální odpad," potvrdil Tomáš Kirbs, radní Magistrátu Ústí nad Labem pro životní prostředí.

 

 

Stovky popelnic tak město raději stáhlo. Tři čtvrtiny prý byly plné jiného odpadu než toho, který se dá zkompostovat. Nepomohlo ani přesouvání popelnic do klidnějších částí města, všude se prý našel někdo, kdo se třeba s vyhozenou zeleninou zbavil i plastového obalu.

Související témata:
TN.cz