hudební expert

Usvědčil kolegy z pokrytectví! Za útok na Babiše kritik Kluse chválí

Tomáš Klus, Jan Rejžek
Zdroj: Facebook/Profimedia
Jan Rejžek (vpravo) pochválil Tomáše Kluse
Téma:

Tomáš Klus, Matěj Ruppert, Jiří Macháček, Iva Pazderková a další umělci veřejně vystoupili proti premiéru Andreji Babišovi a rozhodli se bojkotovat média, která vlastní, i akce, které sponzoruje. Jak se na zapojování zpěváků do politiky tváří hudební expert?

Stále většímu počtu umělců je trnem v oku trestně stíhaný premiér Andrej Babiš. Jako první proti němu na sociálních sítích vystoupil písničkář Tomáš Klus. A v rozsáhlém statusu se pustil i do svých kolegů. Těm vyčítal, že ačkoli v soukromí Babiše pomlouvají, nakonec vystupují na akcích, které sponzoruje.

 

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a za Kluse se postavila celá řada zpěváků. "Máš pravdu, nejde to dohromady – stydět se za člověka a při tom vystupovat v jeho médiích nebo někde, kde si vzali jeho prachy," napsal Klusovi frontman Mig 21 Jiří Macháček.

 

Podporu mu vyjádřil i zpěvák Monkey Business Matěj Ruppert. "Nejsi v tom sám a doufám, že nás bude ještě víc! Na Coloursech do doby, než buď Babiš odejde z politiky, nebo je přestane sponzorovat, hrát nebudeme a iDnes a Očko to samé," popsal ve zprávě.

 

 

Také Iva Pazderková se rozhodla, že už v budoucnosti nebude spolupracovat s médii, která vlastní Andrej Babiš. "Chci být důsledná a děkuji Ti za motivaci a inspiraci," napsala Klusovi. Připojily se i sestry Aňa a Ester Geislerovy. "Babiš je STB," napsaly silnici před svou chalupou, kde tráví dovolenou.

 

 

Na internetu prohlášení umělců vyvolalo velký poprask. Jedni zpěváky oslavují za to, že dokáží stát za svými názory, jiní se do nich ostře pustili. "Raději se starejte o to, v čem jste dobří a nes**te se do politiky! Nerad bych si Vás přestal vážit," vzkázal Radek. "Trapárna jak Praha, je to ubohé," přidala se Věra.

 

Na stranu těch, kteří umělce podporují, se postavil také hudební a filmový kritik Jan Rejžek. Podle něj je správné, když se umělci vyjadřují k politické situaci, a to nejen teď, ale i v minulosti.

 

 

"Dělali to i v roce 1989, kdy podepisovali petice za propuštění Havla nebo Několik vět. Jsou to hlavně občani, až pak jsou to umělci. Vážím si všech, kteří neuhnuli a mají jasný názor na to, co se odehrává dnes. Myslím si, že je to správné – nemlčet a mluvit, když je to potřeba," řekl pro TN.cz Rejžek.

 

Tomáše Kluse za jeho rozhodnutí ocenil. "Má pravdu, když usvědčil z pokrytectví většinu kolegů, kterým vůbec nevadí, že festival Colours pořádá Agrofert. Ono zní strašně pěkně, že když koncert skončí, tak v hospodě nadávají na Babiše, ale hrají za jeho peníze," myslí si.

 

Podle Rejžka je na umělecké scéně naštěstí hodně osobností, kterých si díky jejich vystupování můžeme vážit. "Znám ty lidi z minulosti a názory mají neměnné – Eva Holubová, Honza Hrušínský, Vláďa Mišík. Jsou ale i lidi z opačného pólu, jako je Ringo Čech, Vyskočil, Jandák apod.,“ uzavřel Rejžek.

mom TN.cz