Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

soumrak radikálů

Úsvit se rozpadá. Je extrémní, tak ho opouští další poslankyně

Marek Černoch a Jana Hnyková (Úsvit)
Zdroj: facebook
Marek Černoch a Jana Hnyková (Úsvit)

oslankyně Jana Hnyková vystoupila z hnutí Úsvit a opouští i jeho poslanecký klub. Své rozhodnutí dnes na tiskové konferenci zdůvodnila nesouhlasem s názory, které nyní zastává vedení hnutí.

Hnyková si poslanecký mandát do říjnových voleb ponechá, nejedná ale se žádnou stranou o tom, že by do ní vstoupila.

 

"Své vystoupení zdůvodňuji názorovou neshodou a odklonem strany od myšlenek, idejí a programu. Odcházím z poslaneckého klubu, protože už nechci hájit zájmy této strany," řekla Hnyková. Uvedla, že se v rámci Úsvitu snažila dosáhnout změny politiky, ale nezískala pro ni podporu předsedy hnutí Miroslava Lidinského.

 

Hnykové vadí také doporučení vedení Úsvitu, aby členové hnutí kandidovali za takzvané vlastenecké strany. "Já nechci, aby moje jméno bylo spojováno se stranami, které mají krajní názory, to je v rozporu s mými postoji a s mým jednáním," řekla.

 

 

Poslanecký mandát si Hnyková ponechává, aby mohla do voleb dokončit započatou práci. Do žádné jiné strany se ale vstoupit nechystá. "S nikým jsem nejednala o umístění na kandidátce. Pokud přijde nabídka, zvážím ji a rozhodnu se," řekla.

 

Z hnutí Úsvit vystoupil koncem května i poslanec Martin Lank, který své rozhodnutí zdůvodnil názorovým rozchodem s Úsvitem a příklonem hnutí k extremistickým stranám. Lank zůstává členem poslaneckého klubu hnutí, vstoupil ale do strany Realisté, za kterou bude na podzim kandidovat do Sněmovny na Vysočině.

 

Výhrady vůči směřování Úsvitu vyjádřil v květnu i předseda poslaneckého klubu hnutí Marek Černoch. Kvůli spojování Úsvitu s extremistickými stranami uvažuje o vlastní politické budoucnosti mimo hnutí.
 

tn.cz / ČTK / gar