Výškové budovy

Uteč, braň se, dej o sobě vědět. Hasiči radí, co dělat při požáru paneláku

Tragický požár v Bohumíně očima hasičů - 10
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Zásah hasičů při požáru v Bohumíně
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
11.8. 2020 5:45
Téma:

Požáry výškových budov patří mezi nejnáročnější zásahy pro hasiče. Nebezpečné jsou hlavně tím, že oheň a kouř mohou obyvatelům vyšších pater odříznout jedinou ústupovou cestu. Důležité tak podle hasičů je to, jak se lidé při požáru zachovají. Správný postup může výrazně zvýšit jejich šance na záchranu.

Hasiči obvykle s požáry bojují ze dvou stran – z vnitřku budovy a zvenčí. To je ale u požárů výškových budov komplikované. Výšková technika má limity, navíc se v některých případech nemůže dostat až do bezprostřední blízkosti domu, protože potřebné místo mohou blokovat například zaparkovaná auta. Hasiči se tak k požáru musí dostávat vnitřkem budovy po schodišti, kde jim postup zase komplikují panikařící a utíkající obyvatelé domu.

 

Požáry ve výškových budovách jsou pro jejich obyvatel zákeřné tím, že oheň a jedovatý dým mohou odříznout jedinou únikovou cestu. Bezprostřední reakce obyvatel na požár pak určuje, jakou budou mít šanci na záchranu.

 

Jak by měli lidé postupovat, když ve výškové budově začne hořet, teď shrnuli do pěti bodů hasiči z pražských Letňan.

 

1) Chraňte si dýchací cesty – hasiči doporučují zakrýt nos a ústa navlhčenou látkou – kapesníkem, ručníkem, prostěradlem, zkrátka čímkoliv.

 

2) Pohybujte se při zemí – u země je většinou lépe vidět, většina jedovatých plynů stoupá vzhůru.

 

3) Zhodnoťte své ústupové možnosti – opatrně zjistěte, jestli jsou za vchodovými dveřmi kouř a plameny, zhodnoťte, jestli je možné se dostat ven po schodišti a jestli to zvládnou všichni členové domácnosti.

 

4) Nemohu opustit byt, volím obranu – když kouř či plameny odřízly ústupovou cestu a cesta ven už není možná, zavřete a utěsněte vchodové dveře do bytu, například peřinou přiloženou k prahu a oblepenou lepící páskou, zabráníte tak vnikání kouře do bytu.

 

5) Dám o sobě vědět – zavolejte na linku 150 nebo 112, operátor bude připravený dát vám další rady, jak máte postupovat. Řekněte mu jméno, ve kterém jste patře a kolik je v bytě požárem uvězněných lidí.

 

"Pokud jsem utěsnil vchodové dveře, přemístím sebe i ostatní členy rodiny k oknu, případně na balkon, kde na sebe upozorním křikem případně založím do okna (pokud nemám balkon) větší ručník, ideálně barevný, který je signálem pro hasiče, že v tomto okně někdo potřebuje pomoci," radí hasiči z Prahy na facebooku

 

 

Se zablokovanými únikovými cestami museli před 25 lety bojovat hosté hotelu Olympik v Praze, zde 26. května 1995 začalo hořet v místnosti pro pokojskou v 11. patře. Hosté z vyšších pater se před kouřem schovávali i na parapetech, odkud je hasiči sundávali. Osm lidí ale zemřelo, většinou na následky nadýchání kouřem.

 

Při požáru v bohumínském paneláku zemřelo v sobotu 11 lidí. Tam hořet začalo přímo v jednom z bytů, kde zřejmě čtyřiapadesátiletý muž založil požár úmyslně. Obyvatelé bytu, z nichž část byli jeho nejbližší příbuzní, se už neměli, jak z hořícího bytu dostat ven. Pět z nich se pokusil zachránit se skokem z okna, nikdo nepřežil.

Související témata:
TN.cz