Nové informace

Útočník z Kolína nad Rýnem byl v Česku. Žádal u nás o azyl!

Útok v Kolíně nad Rýnem - 2
Zdroj: Profimedia
Policie na nádraží v Kolíně nad Rýnem
Téma:

Syřan Mohammad Abo R., který útočil na nádraží v Kolíně nad Rýnem, měl být už dávno deportován. Podle německých médií se v roce 2015 registroval v České republice, kde žádal o azyl, poté odcestoval do Německa.

V pondělí v Kolíně nad Rýnem Syřan Mohammad Abo R. (55) útočil na místním nádraží a zadržel rukojmí. Podle policie by mohl mít Syřan možné kontakty na Islámský stát, takže prověřuje, zda se nejednalo o teroristický čin.

 

Německý týdeník Focus zveřejnil ve čtvrtek informaci o tom, že Mohammad v roce 2015 nejdříve přicestoval ze Sýrie do České republiky, kde se registroval jako žadatel o azyl. Poté odjel do Německa.

 

 

Žádost o azyl byla podána následně u Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (Bamf). Na základě Dublinských dohod měl být však z Německa Mohammad vyhoštěn, jelikož žádost o azyl posuzuje ta země, kde se žadatel nejprve registruje, tedy Česká republika.

 

Bamf však zmeškal termín, kdy měl být Syřan deportován zpět do Česka, a proto mu musel udělit povolení k pobytu v Německu. Pobyt mu byl umožněn do roku 2021.

 

Syřan je po ráně do hlavy, kterou utrpěl při zásahu policie, stále v kómatu, takže není jisté, kdy ho budou moci vyšetřovatelé vyslechnout.

Podívejte se na to, jak to na místě vypadalo jen pár minut po útoku:

 

 

reg TN.cz