Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

sledujeme on-line střelba v centru

Obětí útoku v Paříži je policista, který zasahoval i v Bataclanu!

Xavier Jugelé
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Paříží ve čtvrtek večer otřásl další teroristický útok. Střelec zabil policistu, který zasahoval i při útoku v Bataclanu. Policie útočníka následně zneškodnila. K odpovědnosti za teroristický čin se přihlásil Islámský stát. A v Belgii se policii přihlásil muž, kterého od noci hledala celá Francie - mohl by být komplicem útočníka.

Střelcem, který ve čtvrtek večer v centru Paříže zabil policistu a dva další zranil, byl podle médií 39letý Francouz. Policie jej již vyšetřovala v souvislosti s terorismem, uvedla agentura AFP. Při útoku, k němuž došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb, byla také lehce zraněna kolemjdoucí zahraniční turistka.


Byli jste v Paříži? Ozvěte se nám na mail zpravy@nova.cz nebo na telefon 606 09 09 09.

 

On-line reportáž

Teroristický útok v Paříži

15:20

Obětí střelce je příslušník 32. oddělení pořádkové policie v Paříži Xavier Jugelé. Ten už přitom za sebou jeden teroristický zážitek měl. Byl u listopadového útoku teroristů v pařížském klubu Bataclan, při kterém zemřelo na 90 lidí.

15:00

Vyšetřovatelé v autě útočníka Karima Cheurfiho našli další zbraně - jednu pušku a několik nožů. Na policisty muž střílel z útočné pušky AK-47, informuje agentura AFP.

12:30

Policie podnikla domovní prohlídku na východě Paříže. Podle agentury AP šlo o místo, kde bydlela rodina Karima Cheurefiho.

 

Pachatel podle policejních zdrojů francouzských médií cíleně zahájil palbu na policejní hlídku a následně byl zabit. Policie zatím stále zjišťuje, jestli měl komplice.

 

Obětí střelce byl příslušník 32. oddělení pořádkové policie v Paříži Xavier Jugelé. Ten už přitom za sebou jeden teroristický zážitek měl. Byl u listopadového útoku teroristů v pařížském klubu Bataclan, při kterém zemřelo na 90 lidí.

 

 

Po dalším podezřelém muži pátrali policisté v celé zemi. Dnes dopoledne ministerstvo potvrdilo, že se hledaný přihlásil na policejním komisařství v Atnverpách v Belgii.

 

Na internetu se objevila videa zachycující střelbu na teroristu:

 

Francouzští policisté také spustili rozsáhlé razie v Paříži a jejím okolí. Soustředili se na lidi z okruhu útočníka. Dnes oznámili, že zadrželi tři lidi a soud je poslal do vazby. Útok vyšetřuje protiteroristické oddělení pařížské prokuratury.

 

 

Podle agentury AP, která má k dispozici dokumenty o policejním vyšetřování incidentu, policisté prohledali byl 39letého Karima Cheurfiho v poklidné čtvrti městečka Chelles na východním předměstí Paříže. Cheufri byl podle listu Le Parisien v roce 2001 usvědčen z útoku na policistu.


GALERIE: Střelba v Paříži

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Střelba v Paříži - 1

 

Teroristická organizace Islámský stát (IS) vydala prohlášení, podle něhož byl pachatelem útoku její bojovník, jehož pseudonym naznačuje, že pocházel z Belgie či v této zemi žil. Belgické úřady však o možném podezřelém nemají podle AP žádné informace. IS se v minulosti přihlásil i k dalším útokům na území Francie.

 

 

Prezident François Hollande prohlásil, že okolnosti útoku ukazují na teroristický čin a dnes se sejde se šéfy silových ministerstev k bezpečnostní poradě. Francie podle něho zajistí nejpřísnější bezpečností opatření v souvislosti s nedělními volbami. Někteří kandidáti včetně konzervativce Françoise Fillona se rozhodli zrušit své mítinky plánované na dnešní poslední den kampaně.

 

tn.cz / ČTK / gar