Tragédie na Slovensku

Útočníka z Vrútek k činu prý dohnala šikana. Plivali na něj, nikdo nepomohl

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
13.6. 2020 9:04
Téma:

Dvaadvacetiletého Ivana, který ve čtvrtek s nožem v ruce zaútočil na učitele i žáky školy ve Vrútkách na Slovensku, prý k činu dohnala šikana. Tvrdí to jeho bývalí spolužáci a podle portálu tvnoviny.sk jde také o jednu z vyšetřovacích verzí. Při krvavém útoku ve škole Ivan zabil jednoho z učitelů.

Bývalý žák vrútkovské školy nožem zaútočil na tamní učitelku. Zástupce ředitelky Jaroslava Budze, který se ženě vydal na pomoc, ubodal. Zranil i školníka a dvě děti. Dvaadvacetiletého Ivana policisté při zákroku zastřelili. Podrobnosti o útoku najdete v tomto článku.

 

Podle mínění bývalých spolužáků Ivana k činu dohnala šikana. V době, kdy školu ve Vrútkách navštěvoval, na něj měli spolužáci plivat a posmívat se mu kvůli vzhledu. Trpěl totiž rozštěpem rtu. Že za otřesným činem mohly stát psychické problémy, připustil i slovenský policejní prezident Milan Lučanský.

 

 

"Měli s ním v minulosti problémy. I vzhledem k časovému odstupu to vypadá tak, že tento žák měl psychické problémy," řekl Lučanský. Že to Ivan ve škole neměl lehké, tvrdí na sociálních sítích i jeho bývalá spolužačka Kristína.

 

"Když jsem ho poznala, chodil o ročník výš než já. Pamatuju si, jak strašně ho šikanovali. Plivali na něj, kopali ho, nadávali a vysmívali se mu, protože byl z hůře situované rodiny, a on byl ticho. Šikana byla na denním pořádku. Nechtěl chodit do školy, protože se mu tam u nikoho nedostalo pomoci," popsala dívka.

 

 

Kristína také tvrdí, že si zpětně nevybavuje, že by byl Ivan konfliktní. Údajně spíš v tichosti plakal. To tvrdí i jeho spolužák Jozef a sousedé. Byl prý sice samotářský, ale slušný. Podle slov jeho známého měl však Ivan sklony k agresivitě a výbuchům vzteku. V minulosti dokonce napadl průvodčí ve vlaku.

 

I tehdy měl mít podle TV Markíza v ruce nůž. Ivan zaútočil v době, kdy si za napadení odpykával podmínečný trest. S rodiči a bratrem bydlel jen kousek od vrútkovské školy.

 

 

S verzí, že hlavním motivem útoku byla pomsta za šikanu, pracují i policisté. Ve slovenských médiích se však objevují i další spekulace o tom, co bývalého žáka k činu vedlo. Podle vyjádření dědečka jednoho ze zraněných chlapců, které poskytl portálu pluska, mohl útočníka zavolat jeden z žáků.

  

"Učitelka jednoho žáka přesadila, protože měl špatný prospěch, a on prý zavolal a přišel ten chlap," popsal Peter G. Jeho vnuk leží pobodaný v nemocnici v Martinu. Ivan měl učitelku údajně jen postrašit, situace se však zvrtla v krvavou lázeň. Co bylo skutečným motivem útoku slovenští policisté dál vyšetřují.

 

GALERIE: Útok nožem ve škole na Slovensku

1
/
4
Zdroj: Policie SR
Útok nožem ve škole na Slovensku - 1

TN.cz