Násilí v západní Africe

Útok džihádistů ve východní Burkině Faso si vyžádal 30 mrtvých

Burkina Faso
Zdroj: Profimedia
Petr Barták
Petr Barták
4.5. 2021 3:23
Téma:

Při pondělním útoku ve východní Burkině Faso zabili džihádisté asi 30 lidí. Podle místních bezpečnostních složek šlo o jeden nejhorších takových útoků v historii země, informuje agentura AFP.

"Velké množství ozbrojených osob dnes ráno zaútočilo na vesnici Kodyel v okrese Foutouri, přičemž zabilo několik desítek lidí," řekl agentuře AFP regionální bezpečnostní zdroj. Útok potvrdil představitel místní milice s tím, že bylo zabito nejméně 20 až 30 lidí.

 

"Stalo se to dnes brzy ráno, když většina lidí byla stále ve svých domovech. Desítky mužů vtrhly do vesnice a zapálily domy, zatímco jiní bez varování stříleli po civilistech."

 

Další člen milice civilní obrany VDP v okrese Foutouri odhadl počet obětí na "asi 30 mrtvých mužů a žen" – ačkoli počet zabitých zůstává předběžný, protože všichni lidé z vesnice uprchli.

 

 

Kromě mrtvých bylo zraněno dalších asi dvacet lidí, z toho několik vážně, dodal druhý dobrovolník a postěžoval si, že jejich zprávy o útočnících v této oblasti a výhrůžkách vesničanům byly ignorovány.

 

Bezpečnostní zdroj uvedl, že operace k zabezpečení obyvatelstva a vypátrání útočníků už byly zahájeny. Odhady počtu zabitých činí pondělní útok jedním z nejhorších v historii Burkiny Faso. Incident se odehrál jen týden poté, co byli tři Evropané – dva španělští novináři a irský ochránce divoké přírody přepadeni a popraveni coby členové protipytlácké hlídky.

 

 

Burkina Faso, chudá země západní Afriky, stejně jako její sousedé Mali a Niger, zažila od roku 2015 několik džihádistických útoků.

 

Mezi nejkrvavější patřil v posledních letech útok na Nový rok v roce 2019 v severní Burkině, při kterém bylo zabito nejméně 50 lidí. Kmenové násilí zažehl vražedný útok zatím neidentifikovaných ozbrojenců na náčelníka vesnice a dalších pět lidí.

 

V listopadu téhož roku bylo zabito 37 lidí a 60 jich bylo zraněno při přepadení konvoje dělníků kanadské těžební společnosti na východě země.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz