Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Boko Haram

Útok extremistů: Islamisté unesli asi 50 dětí a 30 dospělých!

Teroristé z Boko Haram
Zdroj: isifa.com

Islamisté z hnutí Boko Haram unesli v Kamerunu skupinu zhruba 80 lidí, mezi nimiž byly i děti. Agentuře Reuters to oznámily kamerunské vládní a armádní zdroje. Únos je největší akcí, kterou dosud extremisté na kamerunském území provedli.

Útočníci při únosu tři osoby zabili a zničili 80 domů. Akci teroristů se snažila zmařit vojenská hlídka, která svedla s útočníky dvouhodinový palebný souboj. Únosu ale vojáci nedokázali zabránit. Incident se stal na severu Kamerunu ve vesnici Mabass, kam bojovníci Boko Haram pronikli ze svých základen v sousední Nigérii.

 

Nejmenovaný kamerunský důstojník agentuře Reuters řekl, že mezi unesenými je 30 dospělých a zhruba 50 dětí ve věku mezi deseti a 15 lety.

 

Na sever Kamerunu vyjelo v sobotu několik stovek obrněných vozidel a tanků čadské armády, která má proti útokům oddílů Boko Haram oblast chránit. Akce islamistů se v poslední době rozšířily z Nigérie do oblasti Čadského jezera a do hraničních oblastí Čadu a Kamerunu.

 

 

Podporu armádě v její kampani proti Boko Haram v sobotu v čadské metropoli Ndjameně demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci pětikilometrového průvodu organizovaného vládou vyjadřovali rozhořčení nad krvavými útoky islámských radikálů.

 

Podmíněnou podporu zásahům čadských vojsk i na svém území vyjádřila Nigérie. "Jakákoli podpora je vítána, musí ale respektovat naše vlastní operace, protože jde o nigerijské území," uvedl mluvčí nigerijské armády.

 

Kamerun v úterý oznámil, že zabil 143 bojovníků Boko Haram, kteří napadli jeho základnu Kolofata nedaleko nigerijské hranice. Na počátku tohoto měsíce zveřejnili islamisté video, v němž pohrozili Kamerunu větší intenzitou útoků. Vyhrožují rovněž, že zaútočí na kamerunského prezidenta Paula Biyu.

 

 

V polovině dubna ze střední školy v nigerijském Chiboku unesli bojovníci Boko Haram 276 školaček. Padesáti sedmi se podařilo uniknout vlastními silami, dalších 219 dívek se stále pohřešuje.

 

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Jen za loňský rok při zhruba stovce teroristických útoků skupina zabila přes 3000 lidí, celkem násilnostem podlehlo až 10.000 osob. Kolem 700.000 lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Němci zakázali pochody proti islámu, báli se provokací

Evropská policie varuje: Útoky teroristů hrozí ve všech zemích!

ÚTOK V BELGII: Na poslední chvíli zachránili desítky životů!

ČTK / vem